Merhaba dünya!

Tıpta rinoplasti olarak bilinen, halk arasında burun estetiği, burun kemeri düzeltme gibi isimlerle de anılan işlemde amaç burun yüz orantısını iyileştirerek daha güzel bir burunla daha iyi nefes almanızı sağlamaktır.  Yüz güzelliğin ana belirtecidir. Burun ise yüzümüzün tam merkezinde yer alır. Bu nedenle görünümümüzü, güzelliğimizi doğrudan etkiler. 

Burun estetiği ile: 

 • Yüze göre orantısız büyük burun
 • Burun kemiğinde, burun deliklerinde genel olarak burunda eğrilik, orantısızlık
 • Girintili ya da çıkıntılı burun görünümü
 • Genişlemiş veya yumrulu, sarkık, kalkık burun ucu
 • Büyük, geniş veya kalkık burun delikleri

tedavi edilmektedir. Önemli olan yüzde güzel duran, orantılı, simetrik bir burun oluşturmaktır. Bu nedenle kişiye özel, kişinin yüz yapısına uygun burun şekli belirlenerek cerrahi planlanmalıdır. Daha önce 2000’in üzerinde hastamızdan edindiğimiz tecrübeyle, yüz yapısına göre hangi burun şeklinin daha güzel görüneceğine ilişkin hastalarımızı bilgilendiriyor, önceki yaptığımız işlemlerdeki fotoğraflar ve similasyon yöntemiyle nasıl bir burun istedikleri konusunda yardımcı oluyoruz. Bu konuda hastalarımızın talepleri çok önemli. Onların beklentileri ve gereksinimleri doğrultusunda, önceki tecrübelerimizden yararlanarak işlem öncesi gerçekçi bir bilgilendirme ile girişimi planlıyoruz. İşlem sonrası dış görünümümüzdeki iyileşme yaşam kalitemizi, özgüvenimizi, enerjimizi doğrudan arttırıyor. 

Diğer taraftan mevcut burun anatomisi nedeniyle sağ ya da sol burundan ya da genel olarak burnundan yeterli nefes alamayan çok sayıda insan bulunmaktadır. Dahası bu durumdaki birçok kişi burundan iyi nefes alamadığını belirtse de, iyi nefes almanın nasıl bir his olduğuna ilişkin bilgisi yalnızca düşünceden ibarettir. Tedaviden sonra birçok hastamızdan burundan daha iyi nefes almanın getirdiği mutluluğa dair geri dönüşler alıyoruz. Çünkü burundan yeterli nefes almak hayat kalitemizi, konuşmamızı, aktivitemizi, uykumuzu, dinlenme süremizi kısaca hayatımızın her alanını etkilemektedir.  

Burun Estetiği İçin Uygun Musunuz? 

 • Çoğu burun küçük estetik dokunuşlarla mükemmel bir görünüme sahip olabilir.
 • Burnunuzun kısa, uzun, geniş, dar, çok keskin ya da çarpık, eğri, yamuk ya da kemerli olduğunu düşünüyorsanız,
 • Burnunuzda dış görünümünüzü etkileyen doğumsal kusur veya deforme varsa,
 • Burnunuzun şeklinin değişmesine neden olan bir kaza geçirdiyseniz,
 • İnsanlarla iletişim kurarken burnunuza odaklandıklarını düşünüyorsanız,
 • İletişim sırasında dış görünümünüzle ilişkili özgüven problemi yaşıyorsanız,
 • Burun tıkanıklıkları, nefes alma ve horlama sorunlarınız varsa burun ameliyatı ve estetiği için uygun bir aday olabilirsiniz.

Kliniğimize başvurduğunuzda uzmanımız ilk olarak ne tür değişiklikler yapılabileceğini belirlemek için burnunuzun içindeki ve dışındaki cilde yakından bakarak fiziksel muayene yapacaktır. Sizin beklenti ve taleplerinizi anlayarak, fiziksel muayene ve labaratuar testleri ile neler yapılabileceği konusunda bir yol haritası belirleyecektir.  

Ardından tıbbi geçmişinizi inceleyecek ve size kullandığınız ilaçları, varsa diğer rahatsızlıklarınızı soracaktır. Muayene sırasında cerrahınız aynı zamanda herhangi bir ek ameliyatın yapılıp yapılmayacağını da değerlendirecektir. Örneğin bazı kişiler için rinoplasti ile aynı zamanda çene büyütme ameliyatı da yapılabilir. 

Kısaca eğer sağlıklı bir bireyseniz, burnunuzdan kaynaklanan estetik kaygılarınız ya da nefes problemleriniz varsa burun estetiği için uygun bir aday olduğunuzu söyleyebiliriz. 

Burun Estetiği Ameliyatı için yaş sınırı var mı? 

İşlemin yapılabilmesi için burnun fiziksel gelişimini tamamlamış olması gerekir. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterse de genellikle 16-18 yaşları arasında gelişim tamamlanır. Türkiye’de fiil ehliyetine sahip olan herkes (18 yaşını doldurmuş, akıl sağlığı yerinde, kısıtlı olmayan) kendi isteği doğrultusunda burun estetiği ameliyatı yaptırabilir.  

Burun estetiği cerrahisinde nelere dikkat edilmelidir? 

Burun estetiği ameliyatları estetik anlayışla tıbbın buluştuğu noktadır. Her burun şekli her yüzde güzel durmaz. İlk olarak operasyondan önce nasıl bir burun arzu edildiği, hastanın burnunun anatomik yapısı, şekil ve nefes problemine neden olan olgular, yüz şekli çok iyi analiz edilerek planlama yapılmalıdır. Planlama ve analiz operasyonun başarısını doğrudan etkiler. Bu nedenle en az cerrahi işlem kadar önemlidir. Bazen cerrahi işleme ayırdığımız süreden daha fazlasını analiz ve planlamaya ayırıyoruz. Güzel bir burun profilden, yandan, her açıdan bakıldığında kusursuz görünmelidir. Hastanın yüzünde doğal durmalı, bakışları ve yüzün güzelliğini ortaya çıkartmalıdır. Estetik açıdan güzel bir burun kişinin özgüvenini, yaşam kalitesini, enerjisini arttırır. Ruhsal durumunu, psikolojisini etkiler. Bu nedenle kliniğimizde her hastamızın özel olduğunun bilincinde olarak, hastamızın ihtiyaç ve taleplerine özel yaklaşım ve stratejiler geliştiriyoruz. Geçmiş tecrübelerimiz bu yolda bize ışık tutuyor. 

Burun estetiği ameliyatı – rinoplasti nasıl yapılır? 

Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır. Burunda nefes almaya etkileyen yapılar, kemik eğriliği, burun yapısı, et büyümesi, sinüzit gibi olguların varlığına göre cerrahi teknikler farklılaşmaktadır.  Bu nedenle ameliyatın şekli ve uzunluğu farklılık gösterebilir. Genellikle ameliyat 1,5 – 2,5 saat aralığında tamamlanır. Burun içerisinde şekil bozukluğuna ve nefes problemine neden olan kemik, kıkırdak yapı, et gibi olgular törpülenir, çıkartılır, şekillendirilir. Özel bir durum olmadıkça burun üzerindeki dokuya dokunulmaz. Cerrahi işlem açık ya da kapalı olmasına göre iki ana kategoriye ayrılabilir. Açık rinoplasti, burun delikleri arasındaki etli yapı üzerine küçük bir kesi ile burun dışından yapılır. Kapalı rinoplasti ise sadece burun delikleri içerisinden yapılan kesileri içerir.  

Açık Rinoplasti 

İşlem yapılacak bölgeye daha kolay ulaşılması ve bölgenin görünürlüğünün daha yüksek olmasını gerektiren olgularda açık burun estetiği ameliyatı önerilecektir. İşlem küçük bir kesi oluşturarak cildi kaldırmayı içerir. Bu sayede tüm burun yapısına erişim sağlanarak özellikle burunda çökme olması, daha şiddetli eğrilik gibi durumlarda burun şeklinin belirgin biçimde değiştirilmesi işlemlerinde daha sık kullanılmaktadır.  Burna daha fazla müdahale imkanı tanıması nedeniyle daha zor vakalarda genellikle tercih edilir. 

Kapalı Rinoplasti 

Yeniden şekillendirilecek bölgelere burun deliği içerisinden ulaşılır. Genellikle küçük düzeltmeler için uygundur. Açık yönteme göre işlem sonrasında daha kısa iyileşme süresi ve daha az şişme meydana gelir. Kesiler burun deliklerinden yapılacağından görünür iz kalmaz.  

Kapalı ve açık yöntemler birbirlerinin alternatifi değildir. Yapılacak işlem, hastanın burun anatomisi hangi yöntemin uygulanacağını belirler. Önemli olan cerrahi sonrası beklenen başarının yakalanmasıdır. Kimi hastalarda kapalı yöntem yeterli olurken kimilerinde açık rinoplasti gerekebilir. 

Burun estetiği ameliyatı sonrası 

Cerrahi sonrası aynı gün hasta taburcu edilir. Ağrı kesici ile ameliyat sonrası oluşabilecek ağrılar tolere edilmeye çalışılır. Burunda koruyucu stentler birkaç gün burnunuzun tıkalı olmasına neden olacaktır. İki üç gün dinlendikten sonra, yavaşça normal rutininize dönebilirsiniz. İşe başlamak için bir hafta ile on gün arasında bir zaman gerekir. Evden çalışıyorsanız iki veya üç gün sonra işe dönebilirsiniz. 

Burun estetiğinizden bir hafta sonra stent ve atelin çıkarılacağı için hekiminize başvurmanız gereklidir. Yüzünüzde biraz şişlik olmasına rağmen bu erken aşamada bile yeni burun şeklinizi görebilirsiniz. İşlemden yaklaşık iki hafta sonra morlukların çoğu iyileşir ve şişlik iner. İlk ay tehlikeli olabilecek egzersizlerden, futbol gibi düşüp yaralanabileceğiniz ya da yorgunluğa neden olabilecek diğer fiziksel aktivitelerden kaçınmak önemlidir. Yine bu süre içerisinde gözlük takılmamalıdır. Genellikle şişliğin % 60’ı altı haftada, %90’i altı ayda, geri kalanı ise bir yıl içinde kaybolmaktadır. Nadiren kalın derili hastalarımızda şişliğin %90’ı bir yıl içinde inmesine rağmen tamamen kaybolması 1.5 -2 yılı bulabilmektedir.  

Burun estetiği fiyatları nasıl belirlenir?

Burun estetiği fiyatıları yapılacak işleme, ameliyat yöntemine göre farklılık gösterir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı onaylı kuruluşlarda ilan şeklinde fiyat bilgisi paylaşımı yasal değildir. Ancak bireysel olarak whatsapp, telefon ya da iletişim formu aracılığı ile bizimle iletişime geçerek ortalama burun estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilir, merak ettiğiniz konuları sorabilirsiniz. 

 
Sıkça Sorulan Sorular

tes

test

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
Merhaba dünya!
Merhaba dünya!

Tıpta rinoplasti olarak bilinen, halk arasında burun estetiği, burun kemeri düzeltme gibi isimlerle de anılan işlemde amaç burun yüz orantısını iy..

Devamı >