KBB Hastalıkları

KBB Hastalıkları

Vücudumuzun diğer kısımları gibi kulak, burun ve boğazımız da birçok hastalıktan dolayı ağrıya neden olabilir ve işlevini tam olarak yerine getiremeyebilir. KBB Hastalıkları uyku ile ilgili sorunlardan, duyma ve konuşma problemlerine, yutkunmaya kadar çok çeşitli alanlarda problemlere neden olabilir. KBB uzmanları bu rahatsızlıkları teşhis ve tedavi edebilirler. Aşağıda bu alanı ilgilendiren yaygın görülen bazı rahatsızlıklara değineceğiz.

Kulak: Kulağımız işitmemizi ve dengede durmamızı sağlayan duyu organımızdır. Kulağımızla ilgili yaşayabileceğimiz temel rahatsızlıkları kısaca: İşitme kaybı, kulak enfeksiyonları, denge kaybı, kulak çınlaması, kulak tıkanması, kulak zarı problemleri, kulağa yabancı cisim kaçması, vertigo, meniere hastalığı, iç ve dış kulaktaki doğuştan gelen bozukluklar şeklinde sıralayabiliriz.

Burun: Burnumuz koku ve nefes almamızı sağlarken aynı zamanda havayı temizleyerek adete bir filtre görevi yapmaktadır. Ayrıca yüzdeki güzelliğin merkezidir. Burnumuzu etkileyen rahatsızlıkların başından şüphesiz sinüslerle ilgili hastalıklar gelmektedir. Her yıl çok sayıda insan kronik sinüzit geliştirmektedir. Ayrıca horlama, baş ağrısı, geniz akıntısı, geniz eti, uyku apnesi, polip, burun kanaması, alerji, koku ve tat alma bozuklukları, nefes almayı zorlaştıran anatomik bozukluklar burnumuzla ilgili karşımıza çıkabilecek temel rahatsızlıklardır.

Boğaz: KBB uzmanın başvurmanın belki de en yaygın nedeni boğaz ağrısıdır. Boğaz ağrısı soğuk algınlığından alerjiye, kuru havadan, sigara tiryakiliğine kadar bir dizi problemden kaynaklanabilir. İyileşmeyen devam eden boğaz ağrısı yutma güçlüğüne, sürekli ses kısıklığına veya ses kaybına neden olabilir. Yine KBB hastalıkları alanına giren baş ve boyun bölgesi vücudun merkezi görme, koku alma, işitme ve yüzü kontrol eden önemli sinirleri içerir. Baş ve boyun bölgesinde iyi huylu veya kanserli tümörler tespit edilebilir. Karşılaşılabilecek yaygın problemler arasında guatr benzeri tiroid hastalıkları, özellikle çocuklarda kronik bademcik iltihabı, bakteri ya da virüs kaynaklı boğaz ağrısı veya iltihaplanması, ses kısıklığı, ağız kokusu, tükürük bezi hastalıklıları bulunur.

KBB Hastalıkları Tedavisi

Tedavi ilaç tedavisi veya ameliyatı içerebilir. Aşağıda cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi seçenekleri sıralanmıştır:

  • Odyoloji / işitme cihazları
  • Fizik Tedavi
  • İlaç Tedavisi
  • Ameliyat

Kulak, burun veya boğaz bölgesi kaynaklı ağrılarınız ya da hastalığınız varsa zaman kaybetmeksizin KBB uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim. Kliniğimizde yıllardır KBB alanına dahil birçok rahatsızlığı gerek cerrahi gerekse konservatif yöntemlerle tedavi etmekteyiz. Sorularınızı telefon, whatsapp ya da iletişim formu aracılığı ile sorabilir, randevu alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
Alerjik Nezle
Alerjik Nezle

Alerjik Nezle Nedir? Alerjik nezle vücudun kendi savunma sisteminin aracılık ettiği, hapşırma, kaşıntı, solunum güçlüğü ve/veya burun akıntısı şeklin..

Devamı >
Tükürük Bezi Taşı
Tükürük Bezi Taşı

Tükürük Bezi Taşı Nedir? Tükürük bezi taşı tükürük bezlerinin tek taraflı iltihaplanmasının en yaygın nedenlerinden birisidir. Hastalığın tipik belir..

Devamı >
Kulak Zarı Ameliyatı
Kulak Zarı Ameliyatı

Kulak Zarı Ameliyatı Nedir? Kulak zarı, kulak kanalının içinde bulunan, dış kulağı orta kulaktan ayıran şeffaf bir zardır. Yaklaşık bir santimetr..

Devamı >
Kulak Tüpü Ameliyatı
Kulak Tüpü Ameliyatı

Kulak Tüpü Nedir? Kulak tüpü, diğer adıyla ventilasyon tüpü metal veya plastikten yapılmış, kulak zarına cerrahi olarak yerleştirilerek orta kulağa (..

Devamı >
Balon Sinoplasti
Balon Sinoplasti

Balon Sinoplasti Nedir? Balon sinoplasti kronik sinüzit hastalığını ve sinüs tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılan, hasta konforunun ön planda o..

Devamı >
Endoskopik Sinüs Ameliyatı
Endoskopik Sinüs Ameliyatı

Endoskopik Sinüs Ameliyatı Nedir? Endoskopik sinüs ameliyatı günümüzde tıbbi tedaviye dirençli hastalarda nazal polip olsun veya olmasın sinüs hastal..

Devamı >
Sinüzit Ameliyatı ve Tedavisi
Sinüzit Ameliyatı ve Tedavisi

Sinüzit Nedir? Sinüzit yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan bir rahatsızlıktır. Sinüslerin kalınlaşıp iltihaplanması, sinüslerden buruna giden nefe..

Devamı >
Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi
Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi

Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi Horlama erkeklerde ve kilolu kişilerde daha sık görülen, yaşla birlikte görülme sıklığı artan yaygın bir uyku sorunud..

Devamı >
KBB Hastalıkları
KBB Hastalıkları

Vücudumuzun diğer kısımları gibi kulak, burun ve boğazımız da birçok hastalıktan dolayı ağrıya neden olabilir ve işlevini tam olarak yerine getiremeye..

Devamı >