Kulak Estetiği

Kulak Estetiği

Kepçe veya büyük kulaklar hem çocuklar hem de yetişkinler için öz güven sorunlarına neden olmaktadır. Kulakların şeklinde, çıkıntılarında veya boyutunda küçük düzensizlikler bile görünüşünüzü ve benlik saygınızı derinden etkileyebilir. Özellikle çocuklarda alay konusu haline gelerek yalnızlık, çekingenlikle başlayan, ardından bir dizi psikolojik probleme evrilebilen sorunlara yol açar. Çocuğunuzun böyle bir problemi olduğunu kulağının saçlarıyla kapatmak istemesinden, kulak yapısını ortaya çıkaran saç stili ve şapkalardan uzak durmasından anlayabilirsiniz. Kepçe veya büyük kulak problemi olan gerek yetişkinler, gerekse çocuklar tıpta otaplasti olarak bilinen yöntemle ameliyat edilerek kesin olarak tedavi edilebilmektedir. Kulak estetiği operasyonlarında yüz uyumu elde edilebilmesi için hastaya özel bir cerrahi planlama yapılarak kulakların doğal bir görünüme kavuşturulması girişimin başarısında oldukça önemlidir. Kulak estetiği ameliyatının amacı kulakları yüzle orantılı normal büyüklüğe, görünüme ve orantıya kavuştururken kulaklara doğal bir görünüm kazandırmaktır. Doğal görünüm arzu edilmeyen dikkati kulaklardan uzaklaştırır.

Kulak estetiği ameliyatı

Girişim genel ya da lokal anestezi altında uygulanabilir. Kulak arkasındaki doğal cilt kıvrımına küçük bir kesi ile ameliyat başlar. Az miktarda deri çıkartılarak istenen şekli ve görünümü elde etmek için çeşitli teknikler kullanılarak kıkırdak yeniden şekillendirilir. Son olarak kesiler kapatılır. Genellikle simetrik bir sonuç oluşturmak için her iki kulakta da prosedür gerçekleştirilir. Otoplasti kişiden kişiye farklılık gösterebilse de genellikle bir – iki saat sürer.

Kulak estetiği ameliyatı kulakların görünümünün iyileştirilmesi için birçok farklı cerrahi tekniği gerektirebilecek bir ameliyattır. Örneğin kulakların eksik kıvrımları varsa kulağın ön tarafında doğal ve normal görünümlü bir kıvrım oluşturulması gerekir. Bu işlem için kulağın arkasındaki kıkırdağa gerektiği kadar dikiş atılır. Yüne kepçe kulak ameliyatında kulakları başa doğru normal bir pozisyona döndürmek için ek dikişler yaygın olarak kullanılır.

Kimler kulak estetiği yaptırabilir?

Kulak estetik problemi olan 5 yaş ve üzerindeki her hasta otoplasti için adaydır. Kepçe kulağa ya da kulak şekil bozukluğu rahatsızlığı olan çocukların psikolojik olarak etkilenmemeleri için mümkün olan en kısa sürede tedavi olmaları sağlanmalıdır.

İyileşme süresi

Ameliyattan sonra 1 hafta içinde normal yaşantıya dönülebilir. Pansumanlar çıkartıldıktan sonra uyku sırasında kulakları korumak için 3 ay boyunca kafa bandı takılır. Ameliyat sonrası küçük bir şişlik oluşabilir. Şişliğin büyük kısmı ameliyattan 4 hafta sonra kaybolur. Şişlik azaldıkça görünüm iyileşmeye devam eder ve kulağın dış kısmının görünümü güzelleşir. Kulak şeklindeki değişim şişlik olsa bile ameliyattan hemen sonra fark edilebilir.

Kulak estetiği fiyat bilgisi alabilir miyim?

Fiyat yapılacak olan işlemin boyutuna göre farklılık gösterir. Mevzuat gereği fiyat ilanı şeklinde paylaşım yapılması yasaktır. Ancak bireysel olarak telefon, whatsapp ya da iletişim formu aracılığı ile yapılacak işlemi belirtip sekreterimizden ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
Kepçe Kulak Ameliyatı
Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir? Kepçe kulak problemi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görünümü olumsuz etkilemekte, akranlar arasında alay konusu ola..

Devamı >
Kulak Estetiği
Kulak Estetiği

Kepçe veya büyük kulaklar hem çocuklar hem de yetişkinler için öz güven sorunlarına neden olmaktadır. Kulakların şeklinde, çıkıntılarında veya boyutun..

Devamı >