Alerjik Nezle

Alerjik Nezle

Alerjik Nezle Nedir?

Alerjik nezle vücudun kendi savunma sisteminin aracılık ettiği, hapşırma, kaşıntı, solunum güçlüğü ve/veya burun akıntısı şeklinde belirtilere neden olan bir hastalıktır. Alerjenik maddelere karşı reaksiyon olarak ortaya çıkar ve alerjene bağlı olarak mevsimsel veya yıl boyunca semptomlara neden olabilir. Alerjik nezlesi olan kişilerin bağışıklık sistemi alerjenler olarak adlandırılan, aslında zararsız maddelere karşı aşırı duyarlıdır.

Nedenleri

Alerjik nezle veya alerjik rinit belirli bir süre boyunca (örneğin polen mevsiminde mevsimsel olarak) veya sürekli ortaya çıkabilir. Yıl boyunca devam eden alerjik burun akıntısı genellikle ev tozu akarları, hayvan tüyü veya küf – mantar tarafından tetiklenir.  Mevsimsel alerjik rinit hastalarının yaklaşık %75’i bitkilerden solunan çiçek ve çimen polenlerine, daha doğrusu polenlerin protein bileşenlerine tepki gösterirler. Nadir de olsa belirli gıdalar da alerjik nezleye neden olabilir. Diğer taraftan birçok alerji hastası aynı zamanda bazı yiyecek türlerine karşı da alerjik reaksiyon gösterir. Bu durumlarda çapraz alerjiden söz edilir. Örneğin polen alerjisinden muzdarip kişiler şeftali, erik, armut, kiraz gibi çekirdekli meyve türlerine karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler.

Semptomları

Burun akıntısı alerjik nezle hastalığının ana semptomudur. Burun akıntısının yanı sıra burun kaşıntısı, üst üste sık sık hapşırma şeklinde kendisini gösterebillir. Gözlerde kızarıklık, kaşıntı, gözyaşı görülebilir. Yine ağız ve boğazı etkileyen yanma ve kaşıntı belirtiler arasındadır. Diğer belirtileri arasında kuru öksürük, hırıltı, nefes darlığı, kulakta kaşıntı, deride kabarıklık, kızarma, döküntü, yorgunluk, baş ağrısı bulunur.

Alerjik nezle yaygın bir hastalıktır

Yetişkinlerin %20’si ve çocukların %13’ü polen alerjisinden yani halk arasında bilinen adıyla saman nezlesinden muzdariptir. Diğer alerjenlerde hesaba katıldığında genel olarak çocukların yaklaşık %20’si ve yetişkinlerin %25’i hastalıktan etkilenmektedir.

Alerjik nezle başka sorunlara yol açar mı?

Alerjik rinit tedavi edilmezse ciddi ikincil hastalıklara yol açabilir. Alerjik nezlenin yol açtığı iltihap alt solunum yollarına yayılabilir. Alerjik nezle bronşiyal astımın gelişimi için en büyük risk faktörlerinden birisidir. Hastalık burun mukozasında kalıcı hasara neden olabilir. Bu nedenlerle alerjik rinitin erken dönemde anti alerjik burun spreyleri, göz damlaları veya tabletler gibi uygun yöntemlerle tedavi edilmesi önemlidir.

Alerjik rinit nasıl tedavi edilebilir?

Alerjik nezle için ilk ve en önemli tedavi yöntemi ilgili alerjenlerden kaçınmaktır. Ancak bu durumun uygulanabilirliği çoğu zaman zordur. Antialerjik burun spreyleri ile birlikte oral antihistaminikler gibi ilaçlarla yapılan tedavi etkili olabilir. Antialerjik burun spreyleri herhangi bir koruyucu içermediğinden özellikle vücut tarafından iyi tolere edilebilir. Alerjene özgü duyarsızlaştırma özellikle bronşiyal astıma geçişin ilk belirtileri olduğunda erken aşamada düşünülmelidir. Düzensiz nazal septum nedeniyle burundan nefes almanın tıkanması veya polip, büyümüş burun konkaları gibi burun mukozasında değişiklikler olması durumunda cerrahi müdahale faydalı olabilir.

Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
Alerjik Nezle
Alerjik Nezle

Alerjik Nezle Nedir? Alerjik nezle vücudun kendi savunma sisteminin aracılık ettiği, hapşırma, kaşıntı, solunum güçlüğü ve/veya burun akıntısı şeklin..

Devamı >
Tükürük Bezi Taşı
Tükürük Bezi Taşı

Tükürük Bezi Taşı Nedir? Tükürük bezi taşı tükürük bezlerinin tek taraflı iltihaplanmasının en yaygın nedenlerinden birisidir. Hastalığın tipik belir..

Devamı >
Kulak Zarı Ameliyatı
Kulak Zarı Ameliyatı

Kulak Zarı Ameliyatı Nedir? Kulak zarı, kulak kanalının içinde bulunan, dış kulağı orta kulaktan ayıran şeffaf bir zardır. Yaklaşık bir santimetr..

Devamı >
Kulak Tüpü Ameliyatı
Kulak Tüpü Ameliyatı

Kulak Tüpü Nedir? Kulak tüpü, diğer adıyla ventilasyon tüpü metal veya plastikten yapılmış, kulak zarına cerrahi olarak yerleştirilerek orta kulağa (..

Devamı >
Balon Sinoplasti
Balon Sinoplasti

Balon Sinoplasti Nedir? Balon sinoplasti kronik sinüzit hastalığını ve sinüs tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılan, hasta konforunun ön planda o..

Devamı >
Endoskopik Sinüs Ameliyatı
Endoskopik Sinüs Ameliyatı

Endoskopik Sinüs Ameliyatı Nedir? Endoskopik sinüs ameliyatı günümüzde tıbbi tedaviye dirençli hastalarda nazal polip olsun veya olmasın sinüs hastal..

Devamı >
Sinüzit Ameliyatı ve Tedavisi
Sinüzit Ameliyatı ve Tedavisi

Sinüzit Nedir? Sinüzit yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan bir rahatsızlıktır. Sinüslerin kalınlaşıp iltihaplanması, sinüslerden buruna giden nefe..

Devamı >
Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi
Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi

Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi Horlama erkeklerde ve kilolu kişilerde daha sık görülen, yaşla birlikte görülme sıklığı artan yaygın bir uyku sorunud..

Devamı >
KBB Hastalıkları
KBB Hastalıkları

Vücudumuzun diğer kısımları gibi kulak, burun ve boğazımız da birçok hastalıktan dolayı ağrıya neden olabilir ve işlevini tam olarak yerine getiremeye..

Devamı >