Koltuk Altı Terlemesine Çözüm

Koltuk Altı Terlemesine Çözüm

Aşırı terleme sorunu olan kişilerde ter bezleri sıcaklık, heyecan gibi uyaranlara fazla tepki vererek gereğinden fazla ter üretir. Bu kişilerde özellikle koltuk altı bölgesinde istenmeyen görünüm veya koku ortaya çıkabilir. Günümüzde botoks tedavisi ile çok kısa bir sürede koltuk altı terlemesine çözüm bulmak, fazla terlemenin önüne geçmek mümkündür.

Koltuk altı terlemesine çözüm olan botoks tedavisi nedir? Nasıl aşırı terlemeyi engeller?

Soruya cevap vermeden önce kısaca ter bezlerinden bahsedersek yanıt daha iyi anlaşılacaktır. Ter bezleri vücudun aşırı ısınmasını önleyen, deyim yerindeyse vücudun soğutucusu olan yapılardır. Her insanda yaklaşık iki ila dört milyon ter bezi vardır. Ter bezleri ayak tabanlarında, avuç içlerinde, yüzde, koltuk altlarında daha yoğun olmak üzere vücudun tamamında bulunur. Kokusuz berrak bir sıvı üretirler. Ancak özellikle bakterilerin daha yoğun olduğu bölgelerde sıvının bakterilerle etkileşime geçmesi sonucu kötü bir koku ortaya çıkar.

Botoks maddesi (botulinum toksini) enjekte edildiği bölgede vücudun ter bezlerini uyarmak için gönderdiği kimyasalın salgılanmasını geçici olarak bloke eden, saflaştırılmış bir proteindir. Botox enjeksiyonu, koltuk altı teri üreten kimyasal süreci bloke ederek, bir seferde uzun süreler boyunca teri azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Botoks koltuk altı dışında eller, ayaklar, baş ve yüz ve diğer nispeten küçük vücut bölgelerinin (göğüs altı gibi) aşırı terlemesini tedavi etmek için de kullanılabilir. Yapılan araştırmalara göre koltuk altı aşırı terlemesini tedavi etmek için kullanıldığında terlemede %82-87 oranında azalma sağlamaktadır.  

Koltuk altı terlemesine çözüm olan botoks tedavisi güvenli midir?

Botoks sadece uygulandığı bölgenin terlemesini azaltır. Koltuk altı ter bezleri vücuttaki ter bezlerinin sadece yüzde 2’sini oluşturur. Bu nedenle vücudun sıcaklığını düzenleyebilmesi için terleme diğer bölgelerden sağlıklı bir şekilde devam eder.  Botoks insan vücuduna zararlı değildir. Derinin hemen altına enjekte edilir. Terleme tedavisinde tüm dünyada yıllardır kullanılan, etkisini ve güvenilirliğini kanıtlamış bir tedavidir.

Botoks uygulaması nasıl yapılır?

Koltuk altı terlemesi için botoks enjeksiyonu muayenehanede yapılabilir. Deneyimli ellerde iki koltuk altına yapılacak işlem 10 dakikadan daha kısa sürede tamamlanabilir. İş veya günlük aktivitlerde herhangi bir kısıtlama gerektirmez. Botoks maddesi cildin hemen altına çok az miktarda enjekte edilir. Tedaviden önce lokal anestezik ile bölge uyuşturabilir. Bu sayede enjeksiyon sırasında ağrı hissetmezsiniz. Botoks tedavisinden sonra 1 ila 2 hafta içinde kontrol yaptırmanız önerilir. Takip randevusunda ilk enjeksiyon turu sırasında gözden kaçmış olabilecek terleme alanlarına rütuş yapılarak tedaviden tam olarak yararlanmanız sağlanır. Sonuçlar tedaviden 2 ila 4 gün sonra fark edilmeye başlar. Tam etki iki hafta içinde görülür. Terlemeyi azaltmada botoks enjeksiyonları iyi sonuç verir, ancak enjeksiyon tekniği beceri gerektirir. Bu nedenle vücut anatomisini bilen hekimlerce uygulanmalıdır.

Terlemeyi azaltmak için yapılan botoks kalıcı mıdır?

Koltuk altına yapılan botoks uygulaması bir yıla kadar etki gösterir. Bazı yayınlarda etkinin 14 aya kadar sürebileceği de belirtilmektedir. Etkisi geçtiğinde tekrar uygulanabilir. Tekrarlanan tedavi sürekli aşırı terlemesi olan hastaların semptomlarında ve yaşam kalitesinde anlamlı, uzun süreli iyileşmeler sağlar.

Terleme botoksu fiyat bilgisi alabilir miyim?

Fiyat botoksun uygulanacağı bölgeye, ne kadar uygulanacağına göre farklılık gösterir. Sağlık alanında online fiyat bilgisi paylaşımı yasal değildir. İletişim bilgilerimizi kullanarak ortalama fiyatlarla ilgili asistanımdan bilgi alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
Hollywood Yanağı
Hollywood Yanağı

Hollywood Yanağı Nedir? Hollywood yanağı alt yanakları belirgin dolgun olan, yuvarlak yüz şekline sahip kişilerin daha estetik bir görünüm için terci..

Devamı >
Yanak Dolgusu
Yanak Dolgusu

Yanak Dolgusu Nedir? Yüz yapısı ile orantılı yanaklar sağlık ve zindelik belirtisi, güzelliğin önemli bir belirtecidir. Genetik nedenlerle ya da kilo..

Devamı >
Mezoterapi
Mezoterapi

Mezoterapi Nedir? Mezoterapi hyaluronik asit, vitamin ve minerallerin cilde enjekte edilmesini içeren, günlük yaşamdan uzaklaşma olmaksızın uygulanan..

Devamı >
Kaş Kaldırma Ameliyatı
Kaş Kaldırma Ameliyatı

Kaş Kaldırma Ameliyatı Nedir? Gözler, kaş ve alın bölgesi iletişimin en önemli unsuru olan sözsüz iletişimle duygularımızı karşıya iletmede önemli bi..

Devamı >
Ameliyatsız Yüz Gençleştirme
Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Yüz estetiğinde son dönemde yaşanan en önemli değişim cerrahi olmayan estetik uygulamaların gelişimidir. Günümüzde hastalar ameliyatsız yüz gençleştir..

Devamı >
Jawline Dolgu – Çene Dolgusu
Jawline Dolgu – Çene Dolgusu

Son birkaç yıldır keskin çene hattı görünümüne sahip olmak isteyen kişilerin sayısında büyük bir artış oldu. Kısmen sosyal medya, kısmen çeneleri bizi..

Devamı >
Göz Altı Işık Dolgusu
Göz Altı Işık Dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir? Göz altındaki çukur alanlar, koyu halkalar, torbalar, ince çizgi ve kırışıklıklar görünümümüzü olumsuz etkileyerek daha ..

Devamı >
Gamze Estetiği
Gamze Estetiği

Birçok kişi görünümünü daha çekici kılmak için büyüleyici gamzelerle doğmuş olmayı arzu eder. Gerçekten de gamzelerin gülümsemede sağladığı daha sevim..

Devamı >
Göz Kapağı Ameliyatı
Göz Kapağı Ameliyatı

Göz Kapağı Estetiği Nedir? Yaş ilerledikçe göz çevresindeki kaslar, yağ tabakası, cilt zayıflamaya ve sarkmaya başlar. Bu değişiklikler gözlerimizin ..

Devamı >
Dudak Estetiği
Dudak Estetiği

Güzel dudak anlayışı hemen hemen tüm dünyada standarttır. Dolgun ve biçimli dudaklar güzelliğin anahtarıdır. Güzelliğimiz için kilit öneme sahip dudak..

Devamı >
Yüz Estetiği
Yüz Estetiği

Yüz estetiği operasyonları Dolgu uygulamaları gibi cerrahi olmayan tekniklerden, göz kapağı kaldırma, yüz germe, çene implantı gibi özel operasyonlara..

Devamı >