Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Kepçe kulak problemi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görünümü olumsuz etkilemekte, akranlar arasında alay konusu olabilmektedir. Toplumun yaklaşık %1-2’sinde görülen problemin anatomik açıdan iki ana nedeni konkanın aşırı yüksekliği (kulak kanalının hemen arkasındaki deniz kabuğu şeklindeki kıkırdak) ve antihelikal kıvrımın (üst kulak kıkırdağının Y şeklindeki kısmı) zayıf oluşumu veya yokluğudur. Bu koşullar, kulağın aşırı dışa dönük bir pozisyonda kalmasına ve kulağın üst kısmının arka yerine öne bakmasına neden olur. Kepçe kulağın tedavi edilebilmesi için çocuklar ve yetişkinler için cerrahi gereklidir. Anormal şekilde çıkıntı yapan veya şekilsiz kulakları düzeltmek için yapılan ameliyata otoplasti ameliyatı ya da kepçe kulak ameliyatı denir. Otoplasti de amaç kulak kıkırdağının şekillendirilmesi, kulağın baş ve yüz hatlarıyla estetik açıdan daha hoş bir görünüme kavuşturulmasıdır. 

Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti ameliyatı) nasıl yapılır?

Cerrahi kapsamlı bir muayene ile başlar. Muayene sırasında cerrahınız kulaklarınızı güzel bir görünüm elde etmek için gereken prosedürleri, kulakta düzeltilmesi gereken noktaları belirler. Ameliyat yaklaşık bir ila iki saat sürer. Çocuklar için genel anestezi altında, yetişkinler için ise tercihe ve operasyonun kapsamına göre lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı sırasında cerrah ilk olarak kulak ve başın birleştiği kıvrımda, dış kulağın arka tarafında küçük bir kesi oluşturur. Kesinin buradan yapılmasının nedeni dışarıdan görünmemesini sağlamaktır. Kesi sayesinde kulakta estetik açıdan güzel ve simetrik bir görünüm oluşturmak için fazla deri veya kıkırdak çıkartılır. Bazen istenen sonucu elde etmek için kıkırdağı çıkartmaya gerek olmayabilir. Böyle durumlarda kulakları ve kıkırdağı kalıcı bir konuma sabitlemek için yalnızca dikiş kullanır. Son olarak iyileşirken kulağı sabitlemek için dikiş ve kulağı enfeksiyondan korumak için pansuman kullanılarak operasyon tamamlanır.

Kepçe kulak ameliyatı iz bırakır mı?

Eğer kesi yapılmışsa hastanın kulağının arkasında küçük beyaz veya gümüşi bir yara izi kalabilir. Yara izini kamufle etmek için kesi kulağın arkasındaki doğal kıvrımda veya kulak derisinin kafa derisiyle birleştiği yerde yapılır. Kulak arkasına dikkatli bir şekilde bakmadıkça dışarıdan yara izi fark edilmez.

Diğer taraftan birçok hasta kesisiz otoplasti adayıdır. Uygun hastalarda dikiş teknikleri ile kulağa herhangi bir kesi yapılmadan düzeltme yapılabilir. Kesisiz otoplastide geleneksel yöntemlere göre iyileşme süresi daha kısa ve şişlik daha azdır. Kesisiz kepçe kulak ameliyatının sizin ya da hastanız için uygun olup olmadığı ancak muayene ile anlaşılabilir.

Otoplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Büyük oranda ameliyatın sonucu başarılıdır. Çoğu hasta otoplastiden sonra görünümlerinin dramatik bir şekilde değiştiğini fark eder. Kepçe kulak ameliyatından sonra hafif ila orta derecede şişlik, uyuşukluk ve ağrı olabilir. İlaçlarla tolere edilmeye çalışılır. Yara tam olarak iyileşene kadar fiziksel aktivite sınırlandırılmalıdır. Görünür iyileşme birkaç gün içinde gerçekleşirken tam iyileşme birkaç hafta sürer. Tamamen iyileşme olana kadar hastanın sırt üstü uyuması tavsiye edilir. Ameliyattan sonraki iki haftaya kadar kulakların hareket etmemesi için kafa bandı kullanılabilir. Kepçe kulak ameliyatı nispeten az risk taşır.

Kepçe kulak ameliyatı fiyat bilgisi alabilir miyim?

Her hastanın bireysel olarak farklı anatomisi ve estetik hedefleri vardır. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı olmak isteyen kişiler kişiye özel tedavi önerileri ve fiyat bilgisi almak için muayene olmalıdır. Diğer taraftan sağlık alanında ilan şeklinde fiyat paylaşımı yasal değildir. İletişim bilgilerimizi kullanarak asistanıma ulaşıp ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
Kepçe Kulak Ameliyatı
Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir? Kepçe kulak problemi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görünümü olumsuz etkilemekte, akranlar arasında alay konusu ola..

Devamı >
Kulak Estetiği
Kulak Estetiği

Kepçe veya büyük kulaklar hem çocuklar hem de yetişkinler için öz güven sorunlarına neden olmaktadır. Kulakların şeklinde, çıkıntılarında veya boyutun..

Devamı >