Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı

Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı

Burun kemik eğriliği ameliyatı ile burunda eğriliğe neden olan yapıların düzeltilmesi, nazal hava yolunun iyileştirilmesi ve estetik görünüme sahip bir burun oluşturulması amaçlanır. Burnu orta hattan ikiye ayırmaya yarayan anatomik yapı septum olarak isimlendirlir. Burunda dışarıdan fark edilen eğriliklerinin büyük kısmının nedeni septumun eğri olmasıdır. Septum eğriliklerini düzeltmek için çok sayıda farklı teknik vardır. Hangi tekniğin uygulanacağı hastanın burun yapısı ve düzeltilmek istenen sorunla doğrudan ilgilidir. Burun ameliyatlarında en önemli konu ameliyat öncesi hazırlığın iyi yapılmasıdır. Ameliyat sırasında kullanılacak tekniğin ve izlenecek stratejinin hatalı belirlenmesi ameliyat başarısını etkiler.

Burun kemik eğriliği neden kaynaklanır?

Burun kemik eğriliği doğuştan veya edinsel olabilir. Sonradan oluşan eğrilik travma veya önceki bir ameliyattan kaynaklanır. Çocukluk çağında travma sonrası ortaya çıkan değişiklikler gelişim ile birlikte adeta burnun doğal yapısı haline gelir. Bu nedenle yetişkin dönemde yaşanan akut travmatik sapmalar ile gelişimsel dönemdeki sapmalar arasında fark vardır. Septumdaki sapma kıkırdak yapılardan veya kemikli yapıdan, çoğu durumda iki unsurun farklı derecelerde birleşiminden kaynaklanır. Septum eğik, kavisli, açılı, bükülmüş, mahmuz geliştirmiş olabilir.  Bu nedenle eğriliğin nedenini tatmin edebilecek rutin ya da standart diyebileceğimiz bir yöntem yoktur. Her birey için özel olarak hazırlanmış bir yaklaşım gereklidir.

Burun kemik eğriliği ameliyatı neden yapılır?

Burun kemik eğriliği ameliyatı yapılmasının temel nedeni burnu tıkayan, hava akışını etkileyen veya estetik görünümü bozan burun eğriliğini düzeltmektir.

Bazen sinüs cerrahisi veya beyin tabanına yerleşen tümörlerin çıkartılması gibi diğer işlemler sırasında da burun kemiğinin düzeltilmesi gerekebilir. Ayrıca uyku apnesi, horlama ve akut sinüzitin nedeni burun kemik eğriliği olabilir.

Şiddetli burun tıkanıklığı, sık burun kanaması veya tekrarlayan sinüs enfeksiyonlarından muzdarip olanlar veya burnunda estetik açıdan eğrilik olduğunu düşünenler kulak burun boğaz uzmanına başvurarak sorunlarının kaynağını öğrenebilirler.

Ameliyat nasıl yapılır?

Burun kemik eğriliği ameliyatı hastanın düzgün nefes almasını sağlamanın yanı sıra estetik görünümünü iyileştirmek için rinoplasti ameliyatı ile birlikte planlanabilir. Estetik görünümünden memnun olan kişiler için dış görünümü değiştirmeden yalnızca burnun işlevini geri kazandıracak şekilde septoplasti ameliyatı yapılabilir. Kısaca ameliyatın nasıl yapılacağı hastanın ameliyattan beklentisi ile ilgilidir.

Bazı kişilerde solunum sorunlarına yardımcı olmak için harici değişiklikler gerekebilir. Örneğin geçmişte herhangi bir nedenle travma geçirmiş burunda, burun görünümünü ve işlevini daha iyi hale getirmek için septumdan, kulaktan veya nadiren kaburgadan alınan kıkırdak greftlerinin burna yerleştirilmesi gerekebilir.

Burun kemik eğriliği ameliyatı genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yaklaşık bir – iki saat sürer. Hasta anestezi etkisi geçtikten sonra evine gidebilir. Ameliyat sonrası bir hafta on gün kadar burnun iyileşmesini desteklemek ve enfeksiyonu önlemek için iş yaşamından uzaklaşmak gerekebilir. Bu süre yapılan ameliyatın türü ve zorluğuna göre değişir.

Ameliyat ücreti hakkında bilgi alabilir miyim?

Ameliyat ücreti uygulanacak işlemin kapsamına göre farklılık gösterir. İletişim bilgilerimizi kullanarak asistanıma ulaşıp ortalama ücretlerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Sonuç

Burun kemik eğriliği ameliyatı hasta özelinde ameliyat öncesi hazırlığın çok iyi yapılması gereken, yalnızca fonksiyonel olarak burna işlevlik kazandırmak ya da estetik düzeltme ile birlikte gerçekleştirilebilen, KBB ameliyatları arasında sıkça uygulanan bir ameliyattır. Günümüzde piezo gibi burun kemiğini kırmayı gerektirmeyen modern tekniklerle uygulanabilir. Op. Dr. Hayati Kale kendi ameliyat tekniğini piezo ultrasonik rinoplasti cihazıyla birleştirmiştir. Bu sayede ameliyat sonrası şişlik oldukça az olmakta ve iyileşme süresi kısalmaktadır.

Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
Ameliyatsız Burun Estetiği
Ameliyatsız Burun Estetiği

Rinoplasti en çok talep edilen estetik ameliyatlardan birisidir. Ancak birçok hasta potansiyel komplikasyonlardan ve ameliyat olmaktan korkmaktadır. D..

Devamı >
Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı
Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı

Burun kemik eğriliği ameliyatı ile burunda eğriliğe neden olan yapıların düzeltilmesi, nazal hava yolunun iyileştirilmesi ve estetik görünüme sahip bi..

Devamı >
Kapalı Burun Ameliyatı
Kapalı Burun Ameliyatı

Kapalı burun ameliyatı tüm kesilerin burun içerisinden gerçekleştirildiği burun ameliyatıdır. Bu sayede dışarıdan görünür iz ya da yara kalmaz. Bu ame..

Devamı >
Burun Küçültme Ameliyatı
Burun Küçültme Ameliyatı

Rinoplasti tıbla estetiğin buluştuğu bir tedavidir.  Ameliyatta kişinin talebi ve yüz yapısına göre çok farklı amaçlar hedeflenebilir. Bu hedeflerden ..

Devamı >
Piezo Ultrasonik Rinoplasti
Piezo Ultrasonik Rinoplasti

Piezo burun estetiğinde dünyadaki en yenilikçi teknolojidir. Burun iç yapılarını inanılmaz bir hassasiyetle düzeltirken çevre dokulara ve cilde zarar ..

Devamı >
Septorinoplasti Ameliyatı
Septorinoplasti Ameliyatı

Septorinoplasti iki amacı aynı anda gerçekleştiren bir operasyondur. İlk olarak burundan yeterli nefesi almanızı engelleyen septumunuzu düzeltir veya ..

Devamı >
Erkeklerde Burun Estetiği
Erkeklerde Burun Estetiği

Erkeklerde burun estetiği özel olarak ilgi gerektiren bir sanat ve tedavi yöntemidir. Çünkü operasyon sonrası genel olarak erkek burunlarının erkeksi ..

Devamı >
Revizyon Burun Ameliyatı
Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Rinoplasti Nedir ? Revizyon burun ameliyatı daha önce ameliyat edilmiş bir burnun işlevini ve/veya görünümünü yeniden şekillendirmeyi amaç..

Devamı >
Burun Dolgusu
Burun Dolgusu

Son zamanlarda kliniğimize başvurarak burun dolgusu yaptırmak isteyenlerin sayısında artış gözlemliyoruz. Bu durumun temel nedeni uygulamanın günlük a..

Devamı >
Burun Estetiği
Burun Estetiği

Burun Estetiği Rinoplasti Nedir? Burun estetiği tıpta rinoplasti olarak bilinen, halk arasında burun estetiği, burun kemeri düzeltme gibi isimlerle d..

Devamı >