Balon Sinoplasti

Balon Sinoplasti

Balon Sinoplasti Nedir?

Balon sinoplasti kronik sinüzit hastalığını ve sinüs tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılan, hasta konforunun ön planda olduğu cerrahi bir işlemdir. İnsizyon ve hastanede kalmayı gerektirmeden minimal invaziv tekniklerle, lokal anestezi kullanılarak ofiste ayakta tedavi bazında gerçekleştirilebilir. İşlem tıkanmış sinüsü açmak için küçük, esnek bir balon kateteri kullanır. Sinüs balonu şişirildiğinde sinüsün bütünlüğü korunurken tıkalı olan hava geçiş yolu açılarak genişletilir. Bu sayede normal sinüs drenajı ve hava geçişi yeniden sağlanır.

Balon sinoplasti kimler için uygundur?

Antibiyotik ve steroidlere rağmen devam eden kronik sinüziti olan veya yılda en az üç kez tekrarlayan akut sinüziti olan hastalara balon sinoplasti önerilir. Sinüs sorunları nedeniyle burun tıkanıklığı, öksürük, baş ağrısı ve kronik ağız kokusu gibi kalıcı semptomlar yaşayan uygun hastalar kısa ve ağrısız bir yöntemle sorunlarından kurtulabilir. Ancak kronik sinüs problemleri olan her hasta için bu prosedür uygun değildir. Sinüzitin nedeni sapmış bir septum veya nazal polipse tedavi için farklı yöntemler gereklidir. Prosedür için uygun olup olmadığınız kısa bir muayene ve tarama testi ile anlaşılabilir.

Balon sinoplasti nasıl yapılır?

Balon sinoplasti hastanede veya klinikte lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Balonun doğru yerleştirildiğinden emin olmak, sinüs boşluğunu görebilmek için ilk olarak ucunda küçük bir ışık kaynağı olan endoskop kullanılır. Ardından sinüs geçişinize çok ince ve esnek yapıda olan balon kateter yerleştirilir. Balon daha sonra sinüs açıklığını genişletmek için yavaşça şişirilir. Doktorunuz bu sırada sinüs boşluğunda birikmiş irin ve mukusu tuzlu bir solüsyonla temizler. Gerekliyse bu sırada balon sinüs geçişindeyken sinüslerinizin etrafındaki kemikler ve dokular hafifçe törpülenerek yeniden şekillendirilir. İşlem tamamlandıktan sonra balon çıkartılır. Bu sayede sinüs geçişi genişletilerek, sinüs basınca ve tıkanıklığa neden olan irin ve mukustan arındırılır.

Balon sinoplasti yönteminin avantajları

Sinüzit semptomlarının giderilmesinde güvenli ve etkili bir yöntemdir. Tamamen burun deliklerinden giren küçük, yumuşak, esnek cihazlar kullanılarak yapılır. Bu cihazlar, çoğu durumda doku ve kemik çıkartmaya gerek kalmadan tıkalı sinüs açıklıklarını temizler. Genellikle kanama olmadan çok az bir ağrı ile işlem tamamlanır. İyileşme süresi hastaya göre farklılaşsa da genellikle 24 saat içinde hasta normal aktivitelerine döner. Hasta tedavi biter bitmez evine gidebilir. Balon sinoplasti tedavisi diğer tedavi seçeneklerini sınırlamaz. Diğer tıbbi tedaviler veya sinüs cerrahisi teknikleriyle birlikte kullanılabilir. Gelecekteki tedavi seçeneklerini kısıtlamaz.

Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
Alerjik Nezle
Alerjik Nezle

Alerjik Nezle Nedir? Alerjik nezle vücudun kendi savunma sisteminin aracılık ettiği, hapşırma, kaşıntı, solunum güçlüğü ve/veya burun akıntısı şeklin..

Devamı >
Tükürük Bezi Taşı
Tükürük Bezi Taşı

Tükürük Bezi Taşı Nedir? Tükürük bezi taşı tükürük bezlerinin tek taraflı iltihaplanmasının en yaygın nedenlerinden birisidir. Hastalığın tipik belir..

Devamı >
Kulak Zarı Ameliyatı
Kulak Zarı Ameliyatı

Kulak Zarı Ameliyatı Nedir? Kulak zarı, kulak kanalının içinde bulunan, dış kulağı orta kulaktan ayıran şeffaf bir zardır. Yaklaşık bir santimetr..

Devamı >
Kulak Tüpü Ameliyatı
Kulak Tüpü Ameliyatı

Kulak Tüpü Nedir? Kulak tüpü, diğer adıyla ventilasyon tüpü metal veya plastikten yapılmış, kulak zarına cerrahi olarak yerleştirilerek orta kulağa (..

Devamı >
Balon Sinoplasti
Balon Sinoplasti

Balon Sinoplasti Nedir? Balon sinoplasti kronik sinüzit hastalığını ve sinüs tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılan, hasta konforunun ön planda o..

Devamı >
Endoskopik Sinüs Ameliyatı
Endoskopik Sinüs Ameliyatı

Endoskopik Sinüs Ameliyatı Nedir? Endoskopik sinüs ameliyatı günümüzde tıbbi tedaviye dirençli hastalarda nazal polip olsun veya olmasın sinüs hastal..

Devamı >
Sinüzit Ameliyatı ve Tedavisi
Sinüzit Ameliyatı ve Tedavisi

Sinüzit Nedir? Sinüzit yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan bir rahatsızlıktır. Sinüslerin kalınlaşıp iltihaplanması, sinüslerden buruna giden nefe..

Devamı >
Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi
Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi

Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi Horlama erkeklerde ve kilolu kişilerde daha sık görülen, yaşla birlikte görülme sıklığı artan yaygın bir uyku sorunud..

Devamı >
KBB Hastalıkları
KBB Hastalıkları

Vücudumuzun diğer kısımları gibi kulak, burun ve boğazımız da birçok hastalıktan dolayı ağrıya neden olabilir ve işlevini tam olarak yerine getiremeye..

Devamı >