Kapalı Burun Ameliyatı

Kapalı Burun Ameliyatı

Kapalı burun ameliyatı tüm kesilerin burun içerisinden gerçekleştirildiği burun ameliyatıdır. Bu sayede dışarıdan görünür iz ya da yara kalmaz. Bu ameliyatın başarısı için en önemli etken cerrahın deneyimi ile ameliyat öncesi yapılacak iyi bir ön hazırlıktır. Burunda arzu edilen iyileştirme için gerekli değişiklikleri planlamak burun yüzeyinin içini görebilme, tahmin edebilme yeteneği ile burun anatomisini çok iyi anlamaktan geçer. Kapalı rinoplasti ameliyatları cerrahi uzmanlık ve sanatsal iç görü gerektirir. Uygun hastada çok iyi sonuçlar alınır. Ancak her burun yapısı ya da burun üzerinde talep edilen değişim kapalı tekniğe uygun olmayabilir. Önemli olan ameliyat öncesinde hastanın talebini çok iyi anlayarak hangi teknikle neyin başarılabileceğini belirlemek, hastanın istediği sonucu ulaşabilecek en iyi tekniği seçmek ve durumu hastayla paylaşmaktır. Hem kapalı rinoplasti ile hem de açık rinoplasti ile çok iyi sonuçlar elde etmek mümkündür. Her iki yöntemin birbirine göre üstün ve zayıf yanları vardır.

Kapalı burun ameliyatının avantajları nelerdir?

Yukarıda bahsedildiği gibi kapalı burun estetiğinin en önemli avantajı kesilerin burun içerisinden yapılmasıdır. Bu sayede dışarıdan fark edilebilir yara ve iz oluşmaz. Diğer avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Kapalı burun ameliyatı daha hızlı iyileşme süresi sunar.
  • Ameliyat sonrası hasta konforu daha iyidir.
  • Ameliyat sonrası burun ucu şişliği daha azdır.
  • Operasyon daha kısa sürede tamamlanır.
  • Gerekli olan anestezi miktarı daha düşüktür.
  • Burun açık burun ameliyatına göre daha hızlı iyileşerek daha kısa sürede son görünümüne kavuşur.

Kapalı burun ameliyatı sınırlılıkları nelerdir?

Açık burun ameliyatında cerrah kesi ile burun kıkırdağının tamamını görünür hale getirir. Kapalı burun ameliyatında ise cerrahın sınırlı görüş altında küçük alanlarda çalışması gerekir. Burun üzerinde değiştirilmesi talep edilen işlem derinse, hastanın burun anatomisi, deri yapısı kapalı ameliyata uygun değilse açık burun ameliyatı tercih edilir. Çünkü böyle durumlarda burun üzerinde düzeltilecek işlemin net olarak görülmesi şarttır. Aksi taktirde arzu edilmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

Hangi yöntemle ameliyat olmalıyım? Kapalı mı açık mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi her iki tekniğin birbirinden üstün olduğu noktalar vardır. Hangi tekniğin uygulanacağına dair karar ancak hasta özelinde, hastanın spesifik burun ve yüz yapısı dikkate alınarak verilebilir. Kapalı rinoplasti burun üzerinde iz bırakmaya gerek kalmadan açık ameliyatla aynı sonuçları verebilir. Bu nedenle mümkün olduğu durumlarda kapalı burun ameliyatı hasta açısından daha uygun bir yöntemdir.

Op. Dr. Hayati Kale kapalı ya da açık hemen hemen tüm burun ameliyatlarında piezo ultrasonik rinoplasti cihazını kullanmaktadır. Bu sayede ameliyat sonrası daha az şişlik, daha hızlı iyileşme süresi ve maksimum başarı sağlanır.

Kapalı burun ameliyatı nefes alma sorunlarımı giderir mi?

Nazal solunum sorunları septum deviasyonu, konka büyümesi veya nazal valv darlığı gibi anatomik bir probleme ilişkinse rinoplasti ile hem solunumu düzeltmek hem de burna yüzle uyumlu, estetik açıdan hoş bir görünüm kazandırmak mümkündür. Estetik değişim arzu etmeyen, burun yapısı uygun hastalarımızda septoplasti ameliyatı ile yalnızca burun fonksiyonunu düzeltmek mümkündür.

Kapalı burun estetiği fiyat bilgisi alabilir miyim?

Kapalı burun ameliyatı fiyatı kişi özelinde giderilmek istenen sorunun derecesi, kişinin burnunun anatomik yapısı gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Ayrıca sağlık alanında ilan şeklinde fiyat paylaşımı yasal değildir. Ancak iletişim bilgilerimizden yararlanarak asistanıma ulaşıp ortalama burun estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
Ameliyatsız Burun Estetiği
Ameliyatsız Burun Estetiği

Rinoplasti en çok talep edilen estetik ameliyatlardan birisidir. Ancak birçok hasta potansiyel komplikasyonlardan ve ameliyat olmaktan korkmaktadır. D..

Devamı >
Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı
Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı

Burun kemik eğriliği ameliyatı ile burunda eğriliğe neden olan yapıların düzeltilmesi, nazal hava yolunun iyileştirilmesi ve estetik görünüme sahip bi..

Devamı >
Kapalı Burun Ameliyatı
Kapalı Burun Ameliyatı

Kapalı burun ameliyatı tüm kesilerin burun içerisinden gerçekleştirildiği burun ameliyatıdır. Bu sayede dışarıdan görünür iz ya da yara kalmaz. Bu ame..

Devamı >
Burun Küçültme Ameliyatı
Burun Küçültme Ameliyatı

Rinoplasti tıbla estetiğin buluştuğu bir tedavidir.  Ameliyatta kişinin talebi ve yüz yapısına göre çok farklı amaçlar hedeflenebilir. Bu hedeflerden ..

Devamı >
Piezo Ultrasonik Rinoplasti
Piezo Ultrasonik Rinoplasti

Piezo burun estetiğinde dünyadaki en yenilikçi teknolojidir. Burun iç yapılarını inanılmaz bir hassasiyetle düzeltirken çevre dokulara ve cilde zarar ..

Devamı >
Septorinoplasti Ameliyatı
Septorinoplasti Ameliyatı

Septorinoplasti iki amacı aynı anda gerçekleştiren bir operasyondur. İlk olarak burundan yeterli nefesi almanızı engelleyen septumunuzu düzeltir veya ..

Devamı >
Erkeklerde Burun Estetiği
Erkeklerde Burun Estetiği

Erkeklerde burun estetiği özel olarak ilgi gerektiren bir sanat ve tedavi yöntemidir. Çünkü operasyon sonrası genel olarak erkek burunlarının erkeksi ..

Devamı >
Revizyon Burun Ameliyatı
Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Rinoplasti Nedir ? Revizyon burun ameliyatı daha önce ameliyat edilmiş bir burnun işlevini ve/veya görünümünü yeniden şekillendirmeyi amaç..

Devamı >
Burun Dolgusu
Burun Dolgusu

Son zamanlarda kliniğimize başvurarak burun dolgusu yaptırmak isteyenlerin sayısında artış gözlemliyoruz. Bu durumun temel nedeni uygulamanın günlük a..

Devamı >
Burun Estetiği
Burun Estetiği

Burun Estetiği Rinoplasti Nedir? Burun estetiği tıpta rinoplasti olarak bilinen, halk arasında burun estetiği, burun kemeri düzeltme gibi isimlerle d..

Devamı >