Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği tıpta rinoplasti olarak bilinen, halk arasında burun estetiği, burun kemeri düzeltme gibi isimlerle de anılan işlemde amaç burun yüz orantısını iyileştirerek daha güzel bir burunla daha iyi nefes almanızı sağlamaktır.  Yüz güzelliğin ana belirtecidir. Burun ise yüzümüzün tam merkezinde yer alır. Bu nedenle görünümümüzü, güzelliğimizi doğrudan etkiler.

Burun estetiği ile:

 • Yüze göre orantısız büyük burun
 • Burun kemiğinde, burun deliklerinde genel olarak burunda eğrilik, orantısızlık
 • Girintili ya da çıkıntılı burun görünümü
 • Geniş veya yumrulu, sarkık, kalkık burun ucu
 • Büyük, geniş veya kalkık burun delikleri

tedavi edilmektedir. Önemli olan yüzde güzel duran, orantılı, simetrik bir burun oluşturmaktır. Bu nedenle kişiye özel, kişinin yüz yapısına uygun burun şekli belirlenerek cerrahi planlanmalıdır. Daha önce 2000’in üzerinde hastamızdan edindiğimiz tecrübeyle, yüz yapısına göre hangi burun şeklinin daha güzel görüneceğine ilişkin hastalarımızı bilgilendiriyor, önceki yaptığımız işlemlerdeki fotoğraflar ve similasyon yöntemiyle nasıl bir burun istedikleri konusunda yardımcı oluyoruz.

Bu konuda hastalarımızın talepleri çok önemli. Onların beklentileri ve gereksinimleri doğrultusunda, önceki tecrübelerimizden yararlanarak işlem öncesi gerçekçi bir bilgilendirme ile girişimi planlıyoruz. İşlem sonrası dış görünümümüzdeki iyileşme yaşam kalitemizi, özgüvenimizi, enerjimizi doğrudan arttırıyor.

Diğer taraftan mevcut burun anatomisi nedeniyle sağ ya da sol burundan ya da genel olarak burnundan yeterli nefes alamayan çok sayıda insan bulunmaktadır. Dahası bu durumdaki birçok kişi burundan iyi nefes alamadığını belirtse de, iyi nefes almanın nasıl bir his olduğuna ilişkin bilgisi yalnızca düşünceden ibarettir.

Tedaviden sonra birçok hastamızdan burundan daha iyi nefes almanın getirdiği mutluluğa dair geri dönüşler alıyoruz. Çünkü burundan yeterli nefes almak hayat kalitemizi, konuşmamızı, aktivitemizi, uykumuzu, dinlenme süremizi kısaca hayatımızın her alanını etkilemektedir.

Burun Ameliyatı İçin Uygun Musunuz?

 • Çoğu burun küçük estetik dokunuşlarla mükemmel bir görünüme sahip olabilir.
 • Burnunuzun kısa, uzun, geniş, dar, çok keskin ya da çarpık, eğri, yamuk ya da kemerli olduğunu düşünüyorsanız,
 • Burnunuzda dış görünümünüzü etkileyen doğumsal kusur veya deforme varsa,
 • Burnunuzun şeklinin değişmesine neden olan bir kaza geçirdiyseniz,
 • İnsanlarla iletişim kurarken burnunuza odaklandıklarını düşünüyorsanız,
 • İletişim sırasında dış görünümünüzle ilişkili özgüven problemi yaşıyorsanız,
 • Burun tıkanıklıkları, nefes alma ve horlama sorunlarınız varsa burun estetiği ameliyatı veya burun estetiği uygulaması için uygun bir aday olabilirsiniz.

Kliniğimize başvurduğunuzda uzmanımız ilk olarak ne tür değişiklikler yapılabileceğini belirlemek için burnunuzun içindeki ve dışındaki cilde yakından bakarak fiziksel muayene yapacaktır. Sizin beklenti ve taleplerinizi anlayarak, fiziksel muayene ve laboratuvar testleri ile neler yapılabileceği konusunda bir yol haritası belirleyecektir.

Ardından tıbbi geçmişinizi inceleyecek ve size kullandığınız ilaçları, varsa diğer rahatsızlıklarınızı soracaktır. Muayene sırasında cerrahınız aynı zamanda herhangi bir ek ameliyatın yapılıp yapılmayacağını da değerlendirecektir. Örneğin bazı kişiler için rinoplasti ile aynı zamanda çene büyütme ameliyatı da yapılabilir.

Kısaca eğer sağlıklı bir bireyseniz, burnunuzdan kaynaklanan estetik kaygılarınız ya da nefes problemleriniz varsa burun estetiği için uygun bir aday olduğunuzu söyleyebiliriz. 

Burun estetiği yaş sınırı nedir?

İşlemin yapılabilmesi için burnun fiziksel gelişimini tamamlamış olması gerekir. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterse de genellikle 16-18 yaşları arasında gelişim tamamlanır. Türkiye’de fiil ehliyetine sahip olan herkes (18 yaşını doldurmuş, akıl sağlığı yerinde, kısıtlı olmayan) kendi isteği doğrultusunda burun estetiği yaptırabilir.

Burun estetiği cerrahisinde nelere dikkat edilmelidir?

Burun ameliyatları estetik anlayışla tıbbın buluştuğu noktadır. Her burun şekli her yüzde güzel durmaz. İlk olarak operasyondan önce nasıl bir burun arzu edildiği, hastanın burnunun anatomik yapısı, şekil ve nefes problemine neden olan olgular, yüz şekli çok iyi analiz edilerek planlama yapılmalıdır. Planlama ve analiz operasyonun başarısını doğrudan etkiler. Bu nedenle en az cerrahi işlem kadar önemlidir. Bazen cerrahi işleme ayırdığımız süreden daha fazlasını analiz ve planlamaya ayırıyoruz.

Güzel bir burun profilden, yandan, her açıdan bakıldığında kusursuz görünmelidir. Hastanın yüzünde doğal durmalı, bakışları ve yüzün güzelliğini ortaya çıkartmalıdır. Estetik açıdan güzel bir burun kişinin özgüvenini, yaşam kalitesini, enerjisini arttırır. Ruhsal durumunu, psikolojisini etkiler. Bu nedenle kliniğimizde her hastamızın özel olduğunun bilincinde olarak, hastamızın ihtiyaç ve taleplerine özel yaklaşım ve stratejiler geliştiriyoruz. Geçmiş tecrübelerimiz bu yolda bize ışık tutuyor.

Burun estetiği nasıl yapılır?

Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır. Burunda nefes almaya etkileyen yapılar, kemik eğriliği, burun yapısı, et büyümesi, sinüzit gibi olguların varlığına göre cerrahi teknikler farklılaşmaktadır.  Bu nedenle ameliyatın şekli ve uzunluğu farklılık gösterebilir. Genellikle ameliyat 1,5 – 2,5 saat aralığında tamamlanır. Burun içerisinde şekil bozukluğuna ve nefes problemine neden olan kemik, kıkırdak yapı, et gibi olgular törpülenir, çıkartılır, şekillendirilir.

Özel bir durum olmadıkça burun üzerindeki dokuya dokunulmaz. Cerrahi işlem açık ya da kapalı olmasına göre iki ana kategoriye ayrılabilir. Açık rinoplasti, burun delikleri arasındaki etli yapı üzerine küçük bir kesi ile burun dışından yapılır. Kapalı rinoplasti ise sadece burun delikleri içerisinden yapılan kesileri içerir. Şimdi burun estetiği tekniklerine göz atalım.

Açık Rinoplasti Nedir?

İşlem yapılacak bölgeye daha kolay ulaşılması ve bölgenin görünürlüğünün daha yüksek olmasını gerektiren olgularda açık burun estetiği önerilecektir. İşlem küçük bir kesi oluşturarak cildi kaldırmayı içerir. Bu sayede tüm burun yapısına erişim sağlanarak özellikle burunda çökme olması, daha şiddetli eğrilik gibi durumlarda burun şeklinin belirgin biçimde değiştirilmesi işlemlerinde daha sık kullanılmaktadır.  Burna daha fazla müdahale imkanı tanıması nedeniyle daha zor vakalarda genellikle tercih edilir.

Açık burun ameliyatı ile kapalı burun ameliyatı arasındaki farklar için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Kapalı Rinoplasti Nedir?

Yeniden şekillendirilecek bölgelere burun deliği içerisinden ulaşılır. Genellikle küçük düzeltmeler için uygundur. Açık yönteme göre işlem sonrasında daha kısa iyileşme süresi ve daha az şişme meydana gelir. Kesiler burun deliklerinden yapılacağından görünür iz kalmaz.

Kapalı ve açık yöntemler birbirlerinin alternatifi değildir. Yapılacak işlem, hastanın burun anatomisi hangi yöntemin uygulanacağını belirler. Önemli olan cerrahi sonrası beklenen başarının yakalanmasıdır. Kimi hastalarda kapalı yöntem yeterli olurken kimilerinde açık rinoplasti gerekebilir.

Kapalı Rinoplasti ile ilgili bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Burun Estetiği Sonrası

Burun ameliyatı sonrası aynı gün hasta taburcu edilir. Ağrı kesici ile ameliyat sonrası oluşabilecek ağrılar tolere edilmeye çalışılır. Burunda koruyucu stentler birkaç gün burnunuzun tıkalı olmasına neden olacaktır. İki üç gün dinlendikten sonra, yavaşça normal rutininize dönebilirsiniz. İşe başlamak için bir hafta ile on gün arasında bir zaman gerekir. Evden çalışıyorsanız iki veya üç gün sonra işe dönebilirsiniz.

Burun estetiğinizden bir hafta sonra stent ve atelin çıkarılacağı için hekiminize başvurmanız gereklidir. Yüzünüzde biraz şişlik olmasına rağmen bu erken aşamada bile yeni burun şeklinizi görebilirsiniz. İşlemden yaklaşık iki hafta sonra morlukların çoğu iyileşir ve şişlik iner.

İlk ay tehlikeli olabilecek egzersizlerden, futbol gibi düşüp yaralanabileceğiniz ya da yorgunluğa neden olabilecek diğer fiziksel aktivitelerden kaçınmak önemlidir. Yine bu süre içerisinde gözlük takılmamalıdır. Genellikle şişliğin % 60’ı altı haftada, %90’i altı ayda, geri kalanı ise bir yıl içinde kaybolmaktadır. Nadiren kalın derili hastalarımızda şişliğin %90’ı bir yıl içinde inmesine rağmen tamamen kaybolması 1.5 -2 yılı bulabilmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Nefes Alma Ne Zaman Düzelir?

Burun estetiği (rinoplasti) sonrası nefes alma ile ilgili problemler, ameliyatın türüne, bireyin anatomisine, iyileşme sürecine ve diğer bireysel faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak aşağıdaki süreçleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 1. Ameliyat Sonrası İlk Günler: Ameliyat sonrası ilk günlerde burun içinde ödem (şişlik) ve bazen kanama veya pıhtı oluşumu olabilir. Bu dönemde nefes almak zorlaşabilir. Ameliyat sonrası kullanılan tamponlar da nefes almayı engelleyebilir.
 2. Tamponların Çıkarılması: Eğer ameliyat sırasında burun içine tampon yerleştirildiyse, bunların genellikle ameliyattan 1-7 gün sonra çıkarılması planlanır. Tamponların çıkarılmasının ardından nefes almakta görece bir rahatlama olacaktır.
 3. Ödem ve Morlukların Azalması: Ameliyat sonrası ilk haftalar burundaki ödem ve morlukların azalmasıyla nefes almakta iyileşme olacaktır. İyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir.
 4. Tam İyileşme: Tam iyileşme genellikle birkaç ay içinde gerçekleşir, ancak bazı durumlarda tam iyileşme için bir yıla kadar beklemek gerekebilir. Bu süre zarfında burundaki şişlikler ve ödemler tamamen kaybolur.
 5. Kalıcı Nefes Alma Problemleri: Rinoplasti sonrası nadiren de olsa bazı hastalar kalıcı nefes alma problemleri yaşayabilir. Bu tür durumlarda, burun içerisindeki yapıların ameliyatla nasıl değiştirildiğine bağlı olarak problem meydana gelebilir. Eğer nefes alma problemleri 1 yıl sonra bile devam ediyorsa, bir kulak burun boğaz uzmanıyla görüşmek faydalı olacaktır.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucu estetiği, rinoplastinin bir alt kategorisidir ve genellikle burun ucunun şeklinin ve boyutunun düzeltilmesine odaklanır. Bu tür bir estetik işlem, burun kemiğine veya burun köprüsüne müdahale edilmeden sadece burun ucunda yapılan değişiklikleri içerir.

Burun Estetiği Sonrası Masaj Yapılmalı mı ?

Burun masajının olası faydaları ve riskleri vardır, bu nedenle burun estetiği sonrasında yapılacak her türlü müdahalede doktorun öneri ve yönergelerini takip etmek çok önemlidir.

Burun estetiği fiyatları 2024 yılında nasıl belirleniyor?

Burun ameliyatı fiyatları yapılacak işleme, ameliyat yöntemine göre farklılık gösterir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı onaylı kuruluşlarda ilan şeklinde fiyat bilgisi paylaşımı yasal değildir. Ancak bireysel olarak whatsapp, telefon ya da iletişim formu aracılığı ile bizimle iletişime geçerek ortalama burun ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilir, merak ettiğiniz konuları sorabilirsiniz.

Rinoplasti ile birlikte solunum sorunlarım da düzelir mi?

Esasen burundaki solunum sorunlarının büyük çoğunluğu estetik anormalliklerden de sorumludur. Uygun tedavi hem görünümü hem de işlevi iyileştirebilir. Daha küçük ve daha çekici bir burun elde edilirken aynı zamanda burun fonksiyonunu da iyileştirilebilir. Bu ameliyat septorinoplasti olarak isimlendirilir.

Burun estetiği zor bir ameliyat mıdır?

Burun ameliyatı rinoplasti zor bir ameliyat değildir. Ancak ameliyat öncesi karar aşamasında detaylı analiz ve inceleme gerektirir. Anatomik limitler nedeniyle her buruna her şekil verilemeyebilir. Bu nedenle ameliyat öncesi doktorunuzla beklentilerinizi açık bir şekilde konuşmalısınız. Doktorunuz nelerin mümkün olduğunu sizinle paylaşacaktır.

Türkiye’de ortalama burun ameliyatı fiyatları ne kadar?

Türkiye’de şehirlere göre ortalama burun ameliyatı fiyatlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Şehirlere Göre Burun Ameliyatı Fiyatları Tablosu
 Şehir Taban Fiyat Tavan Fiyat
 İstanbul 35.000 TL 120.000 TL
 Ankara 30.000 TL 60.000 TL
 İzmir 30.000 TL 70.000 TL
 Bursa 30.000 TL 55.000 TL
 Adana 30.000 TL 55.000 TL
 Kayseri 30.000 TL 50.000 TL
 Trabzon 30.000 TL 45.000 TL
 Antalya 30.000 TL 55.000 TL
 Kocaeli 25.000 TL 65.000 TL

Detaylı Bilgi, Telefon, Whatsapp veya E-mail Yoluyla Bize Ulaşabilirsiniz veya Revizyon Burun Ameliyatı için Bilgi almak isterseniz buraya tıklayın.

Sadece burun ucu düzeltilebilir mi?

Uygun hastalarda yalnızca burun ucuna müdahale edilerek istenilen görünümün elde edilmesi mümkündür.

Op. Dr. Hayati Kale ile Hayati Tavsiyeler Beyaz TV

Op. Dr. Hayati Kale ile Hayati Tavsiyeler Beyaz TV

burun ucu

Instagram : @hayatikale

Sıkça Sorulan Sorular

Burun Estetiği Ameliyatı açık mı kapalı mı yapılıyor?

Ameliyatın açık mı yoksa kapalı mı yapılacağı hastadan hastaya farklılık gösterir. Giderilmek istenen soruna göre doktorunuz kapalı ameliyata uygun olup olmadığınızı söyleyecektir.

Ameliyat sonrası burnum ne zaman iyileşir?

Ameliyattan bir hafta sonra silikon kalıplar çıkartılır. Kalıplar çıkartıldığında hafif şişlik olabilir. Birkaç hafta sonra burun yeni görünümüne kavuşmaya başlar, şişliğin büyük bölümü kaybolur. 6 ay - 1 sene içerisinde de tam iyileşme görülür. Ancak kalın derili hastalarımızda tam iyileşme daha uzun sürebilir.

Rinoplasti Ameliyatı sonrası ne zaman işe, okula geri dönebilirim?

Hastalarımızın büyük bölümü ameliyattan bir hafta sonra, silikon kalıplar çıkartıldığında, işlerine geri dönebilirler. Evden çalışan hastalarımız ameliyattan iki üç gün sonra çalışmaya başlayabilirler.

Burun estetiği ameliyat süresi nedir?

Ameliyatın zorluğuna göre değişse de yaklaşık 1,5 - 2 saat sürer.

Burun Ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Kapalı teknikle yapılan ameliyatta iz kalmaz. Açık teknikte burun tabanında küçük bir iz kalabilir. Ancak bu iz genellikle dışarıdan fark edilmez.

Burun Ameliyatı kaç yaşında yapılabilir?

Ameliyat yapılabilmesi için burun gelişimini tamamlamış olmalıdır. Bu da kişiden kişiye farklılık gösterir. Kızlarda gelişim daha erken yaşlarda tamamlanırken erkeklerde genellikle 16 - 17 yaşlarında gelişim tamamlanır. 18 yaşından önce kişinin burun ameliyatı olabilmesi için velisinin rızası gerekir.

Rinoplasti ameliyatı sonrası burna alçı ve tampon koyulur mu?

Eskiden burun sırtına alçı ve burun içerisine de uzun bez tamponlar koyulurdu. Fakat gelişen teknoloji sayesinde artık alçı yerine burun sırtına termal bir şekillendirici ve bez tamponlar yerine de nefes almaya izin veren silikon kalıplar yerleştirilmektedir. Ortalama 5-7 gün içerisinde hepsi çıkarılmaktadır.

Burun estetiği kaç yıl gider?

Sonuçlar kalıcıdır. Yani burun tekrar şekil değiştirmeyecektir. Ancak gerektiğinde revizyon rinoplasti ile varsa hoş olmayan sonuçlar düzeltilebilir.

Burun ameliyatı sonrası ne zaman gözlük takılabilir?

Ameliyatta uygulanan tekniğe göre gözlük kullanmaya başlama süresi değişir. Biz kendi uyguladığımız teknik sayesinde ameliyat sonrası ikinci ayda gözlük kullanımına müsade ediyoruz.

Sigara kullanmak burun ameliyatına engel oluşturur mu?

Ameliyattan en az 2 hafta önce sigarayı bırakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Karbon monoksit ve nikotin kan damarlarının daralmasına neden olarak dokulara ulaşabilecek oksijen miktarını sınırlar. İyileşme daha geç olur. Bu nedenle ameliyat öncesi ve sonrası burun iyileşene kadar mümkün olan en uzun süre boyunca sigara kullanılmamalıdır.

Ameliyatsız burun estetiği mümkün mü?

Dolgu maddesi kullanılarak burundaki minimal sorunların giderilmesi mümkündür. Ancak ciddi, derin sorunlar ancak cerrahi olarak düzeltilebilir. Dolgu kalıcı değildir. Tekrar edilmesi gerekir. Ameliyat olmaya çekinen, küçük sorunları olan hastalarımız ameliyatsız burun estetiğinden fayda görebilirler.

Burun estetiği fiyatları 2024 yılında nasıl belirleniyor?

2024 yılı burun estetiği fiyatları ; cerrahın başarıları ve deneyimi, burunda gerçekleştirilecek değişimler, hastanenin fiyat politikası ve hastanın geçmiş dönemdeki burun hikayesine göre değişiklik gösterebilmektedir. İstanbul' da ortalama burun estetiği fiyatları 12.000 TL - 50.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
Ameliyatsız Burun Estetiği
Ameliyatsız Burun Estetiği

Rinoplasti en çok talep edilen estetik ameliyatlardan birisidir. Ancak birçok hasta potansiyel komplikasyonlardan ve ameliyat olmaktan korkmaktadır. D..

Devamı >
Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı
Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı

Burun kemik eğriliği ameliyatı ile burunda eğriliğe neden olan yapıların düzeltilmesi, nazal hava yolunun iyileştirilmesi ve estetik görünüme sahip bi..

Devamı >
Kapalı Burun Ameliyatı
Kapalı Burun Ameliyatı

Kapalı burun ameliyatı tüm kesilerin burun içerisinden gerçekleştirildiği burun ameliyatıdır. Bu sayede dışarıdan görünür iz ya da yara kalmaz. Bu ame..

Devamı >
Burun Küçültme Ameliyatı
Burun Küçültme Ameliyatı

Rinoplasti tıbla estetiğin buluştuğu bir tedavidir.  Ameliyatta kişinin talebi ve yüz yapısına göre çok farklı amaçlar hedeflenebilir. Bu hedeflerden ..

Devamı >
Piezo Ultrasonik Rinoplasti
Piezo Ultrasonik Rinoplasti

Piezo burun estetiğinde dünyadaki en yenilikçi teknolojidir. Burun iç yapılarını inanılmaz bir hassasiyetle düzeltirken çevre dokulara ve cilde zarar ..

Devamı >
Septorinoplasti Ameliyatı
Septorinoplasti Ameliyatı

Septorinoplasti iki amacı aynı anda gerçekleştiren bir operasyondur. İlk olarak burundan yeterli nefesi almanızı engelleyen septumunuzu düzeltir veya ..

Devamı >
Erkeklerde Burun Estetiği
Erkeklerde Burun Estetiği

Erkeklerde burun estetiği özel olarak ilgi gerektiren bir sanat ve tedavi yöntemidir. Çünkü operasyon sonrası genel olarak erkek burunlarının erkeksi ..

Devamı >
Revizyon Burun Ameliyatı
Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Rinoplasti Nedir ? Revizyon burun ameliyatı daha önce ameliyat edilmiş bir burnun işlevini ve/veya görünümünü yeniden şekillendirmeyi amaç..

Devamı >
Burun Dolgusu
Burun Dolgusu

Son zamanlarda kliniğimize başvurarak burun dolgusu yaptırmak isteyenlerin sayısında artış gözlemliyoruz. Bu durumun temel nedeni uygulamanın günlük a..

Devamı >
Burun Estetiği
Burun Estetiği

Burun Estetiği Rinoplasti Nedir? Burun estetiği tıpta rinoplasti olarak bilinen, halk arasında burun estetiği, burun kemeri düzeltme gibi isimlerle d..

Devamı >