Erkeklerde Burun Estetiği

Erkeklerde Burun Estetiği

Erkeklerde burun estetiği özel olarak ilgi gerektiren bir sanat ve tedavi yöntemidir. Çünkü operasyon sonrası genel olarak erkek burunlarının erkeksi ve doğal görünmesi arzu edilir. Yani, burun yüzde sonradan yapılmış gibi değil, onunla doğmuş gibi durmalıdır. Bunu başarmak için yüz yapısı, anatomisi çok iyi tanınmalı ve yüz yapısına göre şekil verilmelidir. Kliniğimizde erkek burnuna en iyi şekli kazandırmak için ameliyat öncesi fotoğraf çekimlerinden, 3 boyutlu bilgisayar programlarından ve geçmiş tecrübelerimizden yola çıkarak detaylı bir plan yapıyoruz. Ameliyatın başarılı olmasında belki de en önemli adım olan ihtiyaçlarınızı analiz ederek nasıl bir burun şekillendireceğimizi önceden belirliyoruz. Her yüze aynı burun olmaz. Her yüzün girinti çıkıntıları, kavisleri ve boyutları farklıdır. İşte bu yüzden ameliyat öncesi ve sırasında yüz analizi yapılması çok önemlidir. Aşağıda merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık. Daha detaylı bilgi için iletişim bilgilerimizi kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz.

Erkeklerde burun estetiği hangi durumlarda uygulanır?

Erkek rinoplasti yüz tipine göre burun şeklinden memnun olmayan, burnunda doğuştan ya da sonradan meydana gelmiş eğrilik, çıkıntı gibi şekil bozuklukları olan ya da burnundan yeterli nefes alamayan hastalarımız için uyguladığımız bir tedavi yöntemidir. Aşağıdaki saydığımız sorunlardan herhangi birine sahipseniz uygun bir aday olduğunuz söylenebilir:

  • Kemerli burun
  • Eğri burun
  • Geniş veya orantısız burun delikleri
  • Yüze göre geniş veya dar burun
  • Kısa, kalkık burun ucu
  • Tombul burun ucu
  • Sarkık burun
  • Burundan yapısal sorunlar nedeniyle yeterli nefes alamama

Erkek burun estetiğinde nelere dikkat edilmelidir?

Erkek rinoplasti ameliyatı, erkeklerin benzersiz yüz özelliklerine hitap eder. Erkek burnu kadın burnundan farklı olarak genellikle belirgin, düz bir köprüye ve burun ile üst dudak arasında 90 derecelik açıyla çıkıntı yapan burun ucuna sahiptir. Kadın burnu ise daha yumuşak bir köprüye, üst dudakla daha geniş bir açıya sahiptir. Erkek rinoplasti bir erkeğin yüz özelliklerine göre özelleştirilir. Hastanın erkeksi görünümünü destekleyen, estetik açıdan hoş görünen bir burna sahip olmasını sağlar. Bu nedenle erkek ve kadın rinoplastide uygulanan ameliyat yöntemi benzer de olsa burun ameliyatı sonrası estetik hedefler oldukça farklıdır. Erkekler kadınlardan farklı olarak sıklıkla burun kemerini, eğriliğini düzeltmek mevcut şekil bozukluğunu gidermek için burun ameliyatı olurlar. Ameliyat sonrası ise sonradan yapılmış gibi görünen, ucu kalkık bir burun istemezler. Erkek burun estetiği operasyonlarında aşırı estetik kokan hareketlerden (burun sırtı kavisi, burun ucu kalkıklığı, burun sırtı incelmesi gibi) kaçınılarak doğal bir görünüm hedeflenir.

Ameliyat nasıl yapılır?

Ameliyat kapalı ya da açık yöntemle yapılabilir. Hangi yöntemin uygulanacağı giderilmek istenen mevcut şekil bozukluğuna göre farklılık gösterir. Kliniğimizde hemen hemen bütün rinoplasti ameliyatlarımızda piezo cihazını kullanmaktayız. Bu cihaz ile klasik çekiç keski yöntemlerinden farklı olarak burun kemiklerine zarar vermeden, kıkırdak yapıları törpüleyerek ameliyatı gerçekleştirmekteyiz. Uyguladığımız yöntem sayesinde estetik operasyon sonrası iyileşme süresi kısalırken, daha az morluk ve şişlikle operasyon tamamlanmaktadır. İşlem yaklaşık 1,5 – 2 saat sürer. Ancak zor vakalarda süre biraz daha uzayabilir. Hasta konforu açısından genel anestezi altında yapılır.

Erkek burun estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Erkek rinoplasti ameliyatından sonra iyileşmeye odaklanabilmek için bir süre işten, okuldan veya diğer günlük aktivitelerden uzaklaşmak gerekir. İyileşme süresi yaklaşık bir haftadır. Bir hafta sonra burun üzerindeki bandajlar ve içerisindeki slikonlar alınır. Cilt hava almadığı için ödem ve şişliklerin en yüksek görüldüğü zaman bu zamandır. Bir hafta sonra, yani ameliyattan iki hafta sonra ise ödem ve şişliklerin yaklaşık %60’ı inecektir. Kalan %40’ı ise altı ay ile bir yıl arasında kaybolur. Kalın ciltli hastalarımızda tam iyileşme bir yılın çok az üzerine çıkabilir. Ameliyattan sonra 72 saate kadar hastada tıkanıklık, baş ağrısı, şişlik ve diğer fiziksel belirtiler görülebilir. Bu problemler genellikle tedaviden sonraki birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Erkeklerin burun ameliyatından sonra ilk ay boyunca ağır fiziksel aktiviteden kaçınmaları tavsiye edilir. Yine bu süre içerisinde gözlük kullanılmamalıdır.

Erkek burun estetiği fiyat bilgisi alabilir miyim?

Fiyat yapılacak işleme ve ameliyatın şekline göre farklılık gösterir. Ayrıca sağlık bakanlığı onaylı kuruluşların ilan şeklinde burun estetiği fiyat bilgisi paylaşmaları yasal değildir. Bireysel olarak iletişim bilgilerimiz aracılığı ile kliniğimize ulaşarak ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
Ameliyatsız Burun Estetiği
Ameliyatsız Burun Estetiği

Rinoplasti en çok talep edilen estetik ameliyatlardan birisidir. Ancak birçok hasta potansiyel komplikasyonlardan ve ameliyat olmaktan korkmaktadır. D..

Devamı >
Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı
Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı

Burun kemik eğriliği ameliyatı ile burunda eğriliğe neden olan yapıların düzeltilmesi, nazal hava yolunun iyileştirilmesi ve estetik görünüme sahip bi..

Devamı >
Kapalı Burun Ameliyatı
Kapalı Burun Ameliyatı

Kapalı burun ameliyatı tüm kesilerin burun içerisinden gerçekleştirildiği burun ameliyatıdır. Bu sayede dışarıdan görünür iz ya da yara kalmaz. Bu ame..

Devamı >
Burun Küçültme Ameliyatı
Burun Küçültme Ameliyatı

Rinoplasti tıbla estetiğin buluştuğu bir tedavidir.  Ameliyatta kişinin talebi ve yüz yapısına göre çok farklı amaçlar hedeflenebilir. Bu hedeflerden ..

Devamı >
Piezo Ultrasonik Rinoplasti
Piezo Ultrasonik Rinoplasti

Piezo burun estetiğinde dünyadaki en yenilikçi teknolojidir. Burun iç yapılarını inanılmaz bir hassasiyetle düzeltirken çevre dokulara ve cilde zarar ..

Devamı >
Septorinoplasti Ameliyatı
Septorinoplasti Ameliyatı

Septorinoplasti iki amacı aynı anda gerçekleştiren bir operasyondur. İlk olarak burundan yeterli nefesi almanızı engelleyen septumunuzu düzeltir veya ..

Devamı >
Erkeklerde Burun Estetiği
Erkeklerde Burun Estetiği

Erkeklerde burun estetiği özel olarak ilgi gerektiren bir sanat ve tedavi yöntemidir. Çünkü operasyon sonrası genel olarak erkek burunlarının erkeksi ..

Devamı >
Revizyon Burun Ameliyatı
Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Rinoplasti Nedir ? Revizyon burun ameliyatı daha önce ameliyat edilmiş bir burnun işlevini ve/veya görünümünü yeniden şekillendirmeyi amaç..

Devamı >
Burun Dolgusu
Burun Dolgusu

Son zamanlarda kliniğimize başvurarak burun dolgusu yaptırmak isteyenlerin sayısında artış gözlemliyoruz. Bu durumun temel nedeni uygulamanın günlük a..

Devamı >
Burun Estetiği
Burun Estetiği

Burun Estetiği Rinoplasti Nedir? Burun estetiği tıpta rinoplasti olarak bilinen, halk arasında burun estetiği, burun kemeri düzeltme gibi isimlerle d..

Devamı >