Septorinoplasti Ameliyatı

Septorinoplasti Ameliyatı

Septorinoplasti iki amacı aynı anda gerçekleştiren bir operasyondur. İlk olarak burundan yeterli nefesi almanızı engelleyen septumunuzu düzeltir veya onarır. İkincisi, burnunuzun şeklini estetik açıdan güzelleştirir. Septum burun boşluğunuzu ikiye ayıran, burnun iç kısmındaki anatomik yapıdır. İdeal olarak septumun orta hatta bulunması gerekir. Böylece her iki burnunuzdan eşit nefes alabilirsiniz. Ancak çoğu kişide septumda eğrilik vardır. Genellikle eğrilik küçük olduğu için rahatsızlık oluşturmaz. Bazı kişilerde ise septumun bir parçası, ya da septum ciddi oranda eğrilip orta hattan kaymıştır. Bu durum burundan nefes almayı önemli oranda etkiler. Kişi bazen tek taraftan, bazen eğrilik S ya da C şeklinde olduğu için her iki taraftan nefes alamaz. İşte böyle durumlarda septorinoplasti ameliyatı ile septum onarılarak hava geçişi düzeltilir. Aynı zamanda burnun dış görünümü değiştirilerek estetik açıdan güzel bir burna sahip olmanız sağlanır.

Kimler septorinoplasti ameliyatı olabilir?

Septumdaki eğriliği tek ya da çift taraflı burun tıkanıklığına, horlamaya, burundan konuşmaya, uyku apnesine, kulakta sıvı birikimine, tekrarlayan sinüzit, faranjit, bronşit gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Septum eğriliğinden kaynaklanan şikayetleri olan, aynı zamanda daha estetik bir görünüm isteyen kişiler septorinoplasti ameliyatı için uygun adaydır. Cerrahinin yapılabilmesi için ergenlik döneminin sona ermesi gerekir. Çünkü burun henüz gelişimini tamamlamamıştır.

Septorinoplasti ile rinoplasti arasındaki fark nedir?

Septum eğriliği nedeniyle tıkalı bir burnunuz varsa, eğrilik dış görünümünüzde değişim gerektirmeden tedavi edilebiliyorsa yalnızca septoplasti ameliyatı yapılarak hava kanalınızın açılması sağlanabilir. Rinoplasti ameliyatı burun dış görünüşünü değiştirmenin tek yoludur. Septumunuz eğri veya hasarlı olduğu için burnunuz tıkalıysa, aynı zamanda estetik görünümünüzün düzeltilmesini istiyorsanız septoplasti ve rinoplastinin birleşimi olan septorinoplasiti ameliyatı olmalısınız.

Operasyon nasıl yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Genellikle 1.5 ila 2 saat sürer. Burun içerisinde septum eğriliğine neden olan kemik, kıkırdak yapı, et gibi olgular törpülenir, çıkartılır, şekillendirilir. Kliniğimizde burun ameliyatlarında piezo tekniği kullanılmaktadır. Piezo cihazı ile ameliyat çekiç, keski kullanmadan gerçekleştirildiği için iyileşme süresi kısalırken, ameliyat sonrası şişlik ve ödem en düşük seviyeye inmektedir. 

Ameliyat sonrası iyileşme süreci

Operasyon sonrası aynı gün eve gidebilirsiniz. Yaklaşık on gün boyunca işten uzak durmanız gerekir. İki hafta boyunca spor yapmamanız, çok sıcak banyo yapmamanız ve eğilmemeniz tavsiye edilir. Burnunuzdaki atel ve bandaj bir hafta sonra çıkartılır. Bandaj çıkartıldıktan yaklaşık bir hafta sonra burnunuzdaki ödem ve şişliğin büyük bölümü iner. Burun şeklinin tam olarak oturması ve geriye kalan ödemin inmesi yaklaşık 6 ay içerisinde gerçekleşir.

Septorinoplasti ameliyatı fiyat bilgisi alabilir miyim?

Online fiyat bilgisi verilmesi yasal değildir. Fiyat yapılacak işleme, burnunuzda tedavi edilmesi gereken soruna, işlemin uygulanacağı merkeze göre farklılık gösterir. İletişim bilgilerimizi kullanarak asistanımdan ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
Ameliyatsız Burun Estetiği
Ameliyatsız Burun Estetiği

Rinoplasti en çok talep edilen estetik ameliyatlardan birisidir. Ancak birçok hasta potansiyel komplikasyonlardan ve ameliyat olmaktan korkmaktadır. D..

Devamı >
Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı
Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı

Burun kemik eğriliği ameliyatı ile burunda eğriliğe neden olan yapıların düzeltilmesi, nazal hava yolunun iyileştirilmesi ve estetik görünüme sahip bi..

Devamı >
Kapalı Burun Ameliyatı
Kapalı Burun Ameliyatı

Kapalı burun ameliyatı tüm kesilerin burun içerisinden gerçekleştirildiği burun ameliyatıdır. Bu sayede dışarıdan görünür iz ya da yara kalmaz. Bu ame..

Devamı >
Burun Küçültme Ameliyatı
Burun Küçültme Ameliyatı

Rinoplasti tıbla estetiğin buluştuğu bir tedavidir.  Ameliyatta kişinin talebi ve yüz yapısına göre çok farklı amaçlar hedeflenebilir. Bu hedeflerden ..

Devamı >
Piezo Ultrasonik Rinoplasti
Piezo Ultrasonik Rinoplasti

Piezo burun estetiğinde dünyadaki en yenilikçi teknolojidir. Burun iç yapılarını inanılmaz bir hassasiyetle düzeltirken çevre dokulara ve cilde zarar ..

Devamı >
Septorinoplasti Ameliyatı
Septorinoplasti Ameliyatı

Septorinoplasti iki amacı aynı anda gerçekleştiren bir operasyondur. İlk olarak burundan yeterli nefesi almanızı engelleyen septumunuzu düzeltir veya ..

Devamı >
Erkeklerde Burun Estetiği
Erkeklerde Burun Estetiği

Erkeklerde burun estetiği özel olarak ilgi gerektiren bir sanat ve tedavi yöntemidir. Çünkü operasyon sonrası genel olarak erkek burunlarının erkeksi ..

Devamı >
Revizyon Burun Ameliyatı
Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon burun ameliyatı daha önce ameliyat edilmiş bir burnun işlevini ve/veya görünümünü yeniden şekillendirmeyi amaçlayan düzeltici bir ameliyattır..

Devamı >
Burun Dolgusu
Burun Dolgusu

Son zamanlarda kliniğimize başvurarak burun dolgusu yaptırmak isteyenlerin sayısında artış gözlemliyoruz. Bu durumun temel nedeni uygulamanın günlük a..

Devamı >
Burun Estetiği
Burun Estetiği

Burun Estetiği Rinoplasti Nedir? Burun estetiği tıpta rinoplasti olarak bilinen, halk arasında burun estetiği, burun kemeri düzeltme gibi isimlerle d..

Devamı >