Burun Kaldırma Estetiği Nedir?

Burun Kaldırma Estetiği Nedir?

Burun kaldırma estetiği burun ucunun çeşitli etkenlere bağlı olarak farklılık göstermesinden kaynaklanan bir estetik türüdür. Bu bölgede hastaların rahatsız olduğu görünümler mevcutsa bu kişiler genellikle burun kaldırma estetiği yaptırmayı düşünür. Burun kaldırma estetiği ile burun ucu şekillendirilerek buruna yeni bir görünüm kazandırılması amaçlanır.

Burun ucu estetiği kapalı ve açık yöntemler olmak üzere iki seçeneklidir. Kapalı teknikte şekilsel problemlere burun deliklerinden müdahale edildiği için ameliyat sonrasında kesi izi kalmaz fakat açık tekniğe bakıldığında burun deliklerinin ortasından kesi atılacağı için hafif bir şekilde iz kalması söz konusudur. Bunun yanı sıra açık teknikte burun iskeleti açıldığı için burun estetiği doktoruna daha fazla görüş alanı kazandırılır ve burun estetiği doktoru rahat bir alanda çalışma imkanı bulur. İki teknikte kendi arasında farklılık gösterdiği için burun ameliyatı esnasında oldukça dikkat edilmesi gerekilir.

Burun kaldırma estetiğinde burun ucunda düşüklüğün giderilmesi, aşırı sivri burun ucunun giderilmesi veya yüze göre uyumlu olmayan asimetri burun ucunun giderilmesi amaçlanır. Hastanın rahatsız olduğu başka problemler de mevcutsa burun ameliyatı öncesi bu problemi burun estetiği doktoruna aktarması planlama sürecinde bu problemin göz önünde bulunmasını sağlayacaktır.

Burun kaldırma estetiği genel anestezi altında yapılan bir estetik işlemi olduğu için hasta ameliyatın olduğu ilk gece doktor kontrolüyle hastanede kalır ve ertesi gün taburcu edilir. Hastanın sosyal hayata ne kadar sürede döneceği kendisine bağlıdır çünkü ilk bir hafta yatak istirahatinin sağlanması ve hastanın kendini yormaması gerekir. Burun kaldırma estetiği 18 yaş üzerindeki kişilere önerilen ortalama olarak 1.5-2 saat süren bir estetik işlemidir. Burun estetiği doktorunun tecrübesi ve hasta ile doğru iletişim kurulması doğrultusunda hastanın ameliyattan beklentisi anlaşılacak ve burun ameliyatı başarısı artacaktır.

Burun ameliyatının başarısını arttıracak diğer etmen ise ameliyat öncesinde hastanın çeşitli açılarından fotoğraflarının çekilerek 3D tasarım ile istenilen şekle ulaşımının tasarlanmasıdır. İdeal burun yapısında dudak ile burun ucu açısının birbirine dik konumlanması istenirken bu fotoğraflarla hastanın doğalında dudak ile burun ucu açısı hesaplanır ve bu doğrultuda bir ameliyat planlaması yapılır.

Burun kaldırma estetiği sonrasında hastanın dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunur. Bunların en başında hastanın ameliyattan sonraki bir ayda sadece yatak istirahati yapıp dinlenmesi gelir. Yatak istirahati ödem ve şişliği azaltıp iyileşme süresini kısaltacak bir davranıştır. Ameliyattan sonraki süreçte hastanın ihtiyacına göre burun estetiği doktoru bant, atel veya silikon takabilir. Bu süreçte burun bölgesine darbe alınmaması ve bu materyallerin doktor kontrolü olmadan çıkarılmaması gerekir. Hasta ameliyattan sonra bir hafta geçtiğinde kendini iyi hissediyorsa sosyal hayatına dönebilir. Hasta ilk bir ayda havuz, deniz, sauna ve hamam gibi ortamlara girmemeli, güneşlenmemelidir. Hasta bu sürecin en kolay şekilde atlatılması için burun estetiği doktorunun söylediklerine mutlaka uymalıdır. İyileşme sürecinde hastanın cilt yapısının ve burun derisi yapısının kalınlığının da önemli olduğu bilinmeli, bu etmenlerin iyileşme sürecine etki ettiği ve hastanın kendini burun ameliyatı olmuş başka kişilerle kıyaslamayıp bu sürecin herkes için farklı olduğunun bilincinde olması gerekir.

Burun Estetiği Öncesindeki Süreç Nasıldır?

× İlk olarak burun estetiği öncesi hasta ile burun estetiği doktoru bir ön görüşme yapar. Bu ön görüşmede hastanın burnuyla yaşadığı problemler ve ameliyat sonrası beklentileri doktora aktarılmalıdır.

× Ön görüşmede hastanın çeşitli açılarından fotoğrafları çekilerek 3D tasarım ile ameliyat sonrasında hedeflenilen görüntü tasarlanır.

× Hastanın alerjisi, geçirdiği ameliyatlar, kronik hastalıklar ve düzenli kullandığı ilaçlarla ilgili bilgi toplanarak burun ameliyatına engel bir durum olup olmadığı belirlenir.

× Burun estetiğinin tekniği ve kullanılacak anestezinin türüne bu görüşmede karar verilir.

× Burun estetiği doktoru hastanın burun ameliyatı öncesi ve sonrasında yapması ve dikkat etmesi gereken davranışlar hakkında detaylı bilgi verir.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
İtalyan Burun Estetiği
İtalyan Burun Estetiği

İtalyan Burun Estetiği Nedir? İtalyan burun estetiği, burun ameliyatları (rinoplasti) arasında özel bir teknik olarak bilinir. Bu yöntem, genellikle ..

Devamı >
Kemerli Burun Estetiği
Kemerli Burun Estetiği

Hastanın yüz ifadesini sertleştiren bir görünümü varsa, burun yapısı kişiyi olduğundan daha büyük gösteriyorsa, eğrilik ve kemer nedeniyle yüz olduğun..

Devamı >
Kalın Derili Burun Estetiği
Kalın Derili Burun Estetiği

Kalın Derili Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Kalın derili burun derisi yapısına sahip olan kişilerde yapılan burun estetikleri, normal ve ince burun de..

Devamı >
Burun Kaldırma Estetiği Nedir?
Burun Kaldırma Estetiği Nedir?

Burun kaldırma estetiği burun ucunun çeşitli etkenlere bağlı olarak farklılık göstermesinden kaynaklanan bir estetik türüdür. Bu bölgede hastaların ra..

Devamı >