Burun Ameliyatı Sonrası Şişlikler Ne Zaman Geçer?

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlikler Ne Zaman Geçer?

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlikler Ne Kadar Sürede Geçer?

Burun ameliyatı (Rinoplasti) sonrası şişlikler genellikle ameliyatın hemen ardından en yüksek seviyededir. Ancak bu şişlikler ve morluklar genellikle ilk birkaç hafta içinde büyük ölçüde azalır. Şişliğin tamamen geçmesi genellikle biraz daha uzun sürer.
Ameliyatın türüne ve kişinin genel sağlığına bağlı olarak, genel bir zaman çizelgesi aşağıdaki gibidir:

  • İlk 72 saat: Şişlik ve morluklar en yoğun seviyededir.
  • 1-2 hafta: Çoğu şişlik ve morluk kaybolur. Burun ameliyatı sonrası atel veya tamponlar genellikle bu süre zarfında çıkarılır.
  • 3-6 hafta: Şişlik daha da azalır, ancak burun ucu hala bir miktar şiş olabilir.
  • 3-6 ay: Burun ucu şişliği belirgin şekilde azalır.
  • 1 yıl: Tüm şişlik genellikle tamamen geçer.

Bununla birlikte, burun ameliyatı sonrası şişliklerin tamamen geçmesi genellikle bir yıl veya daha fazla sürebilir. Çünkü burun, vücuttaki diğer bölgelere kıyasla daha fazla kan akışı ve daha az yağ dokusu nedeniyle yavaşça iyileşir.

Bu süre zarfında doktorunuzun tavsiyelerine uymak önemlidir. Ayrıca, iyileşme sürecinin her kişide biraz farklı olabileceğini unutmayın. Yani belirli bir durumla ilgili en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
İtalyan Burun Estetiği
İtalyan Burun Estetiği

İtalyan Burun Estetiği Nedir? İtalyan burun estetiği, burun ameliyatları (rinoplasti) arasında özel bir teknik olarak bilinir. Bu yöntem, genellikle ..

Devamı >
Kemerli Burun Estetiği
Kemerli Burun Estetiği

Hastanın yüz ifadesini sertleştiren bir görünümü varsa, burun yapısı kişiyi olduğundan daha büyük gösteriyorsa, eğrilik ve kemer nedeniyle yüz olduğun..

Devamı >
Kalın Derili Burun Estetiği
Kalın Derili Burun Estetiği

Kalın Derili Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Kalın derili burun derisi yapısına sahip olan kişilerde yapılan burun estetikleri, normal ve ince burun de..

Devamı >
Burun Kaldırma Estetiği Nedir?
Burun Kaldırma Estetiği Nedir?

Burun kaldırma estetiği burun ucunun çeşitli etkenlere bağlı olarak farklılık göstermesinden kaynaklanan bir estetik türüdür. Bu bölgede hastaların ra..

Devamı >