Kemerli Burun Estetiği

Kemerli Burun Estetiği

Hastanın yüz ifadesini sertleştiren bir görünümü varsa, burun yapısı kişiyi olduğundan daha büyük gösteriyorsa, eğrilik ve kemer nedeniyle yüz olduğundan daha asimetri görünüyorsa, hastanın daha önceden burnu kırılmışsa ve yanlış kaynamışsa, hasta genetik nedenlerden dolayı geniş ve uzun yapısına sahipse, hasta burun eğriliğine bağlı olarak nefes almada zorlanıyorsa, burun ucu düşükse, burun kanatları genişse, daha önce geçirilmiş burun estetiğine bağlı olarak hasta sonuçtan memnun değilse burun estetiği yaptırmaya karar verir.

Kemerli burun estetiği ya da burun törpülenmesi ameliyat öncesinde 3D tasarım simülasyon ile hastalar için kişiye özel olarak hazırlanan tasarım doğrultusunda gerçekleştirilen bir ameliyattır. Burun estetiği hastanın acı ve ağrı yaşamaması amacıyla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Eğer hastanın görünümünden rahatsız olduğu kısım 4-5 mm’den fazla ise burun estetiği doktoru kesiden sonra törpüleme işlemi uygular. Törpüleme işlemi için burun estetiği doktoru özel olarak geliştirilmiş kemik makasları ve cihazları kullanıp bu işlemi genel anestezi altında gerçekleştirdiği için hasta ağrı ve acı yaşamaz.

Kemerli burun estetiği kıkırdak ve burnun üst noktası arasında kalan kemiklerin özel aletler ile kesilip düzleştirilmesine dayanır. Sonrasında yukarı da bahsettiğimiz törpüleme işlemi yapılarak kemerli burun estetiği tamamlanır. Hastanın burnundaki kemer görünümü ne kadar fazla ise ameliyat süresi de doğru orantılı olarak artacaktır. Hastaların kafalarında törpüleme sonrası burun yapısıyla ilgili soru işaretleri olabilir. Törpüleme sonrasında fark edilir bir şekilde burnun altında boşluk oluşursa burun estetiği doktoru bu boşluğu doldurur veya burnu hastanın onayıyla daraltır. Kemiklerin geri kalanı da tıraşlanarak işlem sonlanır.

Kemerli burun estetiği genellikle 1.5-2 saat süren basit bir operasyon olup hasta bir gece hastanede kalabilir. Akabinde ise doktor taburcu olmadan önce son kez hastayı şikayetleri yönünden takip edip, gerekli sağlık taramalarını yapar ve ağrı kesici ile antibiyotik tedavisi başlatır.

Kemerli burun estetiğinde risk faktörleri minimalize edildiğinden hastalar için oldukça avantajlıdır. Hastanın ameliyattan sonra sadece birkaç gün istirahat etmesi sonrasında sosyal hayatına geri dönebilmesi, hastalara burun ameliyatıyla kemerli burun yerine ince ve yüz ile orantılı bir burun kazandırma amacı, hem estetik hem de sağlık yönünden avantajları hastalar için tercih edilebilir bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Kemerli Burun Estetiği Sonrasındaki Süreç Nasıldır?

Burun estetiği sonrasında kusma ve kanama komplikasyonlarına karşı hastanın ilk 4-5 saat su ve çeşitli gıdaları tüketmemesi gerekir. Ameliyat sonrasında ilk 3-4 gün burnun bandaj ile sargılı kalması önemlidir hasta bunu tek başına çıkarmaya çalışmamalıdır. Hasta burun estetiği doktorunun söylediklerini kesinlikle dinlemelidir. Burun bölgesini zorlayacak hareket ve aktivitelerden, ameliyattan sonraki ilk iki gün duş almaktan, denize ve havuza girmekten kaçınılmalıdır. Burun bölgesi bu dönemde çok hassas olacağı için travmalara karşı korunmalıdır.

Kemerli burun estetiği günümüzün teknolojisiyle yapıldığında komplikasyon riski en az olsa da yüz hastadan bir tanesinde kanama geçici bir süreliğine görülebilir. Kanama dışında burundan pembe bir sıvı da gelebilir. Bu sıvı burnun kendini iyileştirdiğinin habercisi olduğu için endişe edilecek bir durum yoktur. 48 saat sonunda bu sıvı gelmeye devam ederse burun estetiği doktoruna gidilebilir bu süreden önce durursa doktora gitmeye gerek yoktur, hasta yine de kendisini rahatlatmak amacıyla doktoruyla iletişime geçebilir. Kanamalar şiddetli bir şekilde ve devamlı oluyorsa burun estetiği doktoruna haber verilmelidir.

Sargılar çıkarıldıktan sonra hasta ödemli bölgeyi görebileceği gibi kemerli bölgenin tamamen düzelip düzleştiğini de fark edebilir ancak son görünümün alınması için en az üç ay beklenmelidir. Yine bu dönem erken iyileşme dönemi olduğu için burun bölgesi travmalara karşı korunmalıdır. Hasta bandajlar çıkarıldıktan sonra gözlük takmak veya tişört gibi kafadan geçirmeli kıyafetler giymek için en az bir hafta beklemelidir. Hasta gözlük takmayı ve tişört gibi kıyafetler giymeyi ne kadar ertelerse o kadar sağlıklı bir sonuç alınacaktır.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
İtalyan Burun Estetiği
İtalyan Burun Estetiği

İtalyan Burun Estetiği Nedir? İtalyan burun estetiği, burun ameliyatları (rinoplasti) arasında özel bir teknik olarak bilinir. Bu yöntem, genellikle ..

Devamı >
Kemerli Burun Estetiği
Kemerli Burun Estetiği

Hastanın yüz ifadesini sertleştiren bir görünümü varsa, burun yapısı kişiyi olduğundan daha büyük gösteriyorsa, eğrilik ve kemer nedeniyle yüz olduğun..

Devamı >
Kalın Derili Burun Estetiği
Kalın Derili Burun Estetiği

Kalın Derili Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Kalın derili burun derisi yapısına sahip olan kişilerde yapılan burun estetikleri, normal ve ince burun de..

Devamı >
Burun Kaldırma Estetiği Nedir?
Burun Kaldırma Estetiği Nedir?

Burun kaldırma estetiği burun ucunun çeşitli etkenlere bağlı olarak farklılık göstermesinden kaynaklanan bir estetik türüdür. Bu bölgede hastaların ra..

Devamı >