Burun Ameliyatlarında Kaburga Kıkırdağı Kullanımı

Burun Ameliyatlarında Kaburga Kıkırdağı Kullanımı

Burun ameliyatları burundaki kemik ve kıkırdakların işlem görmesiyle gerçekleşen tüm girişimlerin dokular, kemik ve kıkırdaklara uygulandığı ameliyatlardır. Bundan dolayı anatomik yapıya uygun olarak kemik ve kıkırdaklara işlem uygulanması, aynı ölçüde büyütülmesi veya küçültülmesi büyük önem taşır. Yanlış yapılan burun ameliyatlarında örneğin gereğinden fazla küçülmüş, kemerli bir burunun ameliyatı sırasında septum kıkardağın gereğinden fazla alınması gibi durumlarda şişlikler geçtikten sonra hastanın rahatsız olacağı çökük bir görüntüyle karşı karşıya kalınabilir. Başarılı bir burun estetiği sonucunda hastanın sadece görünüm olarak değil dokunulduğunda bile doğal bir his olması amaçlanır. Kıkırdakların ameliyat sırasında gereksiz yere alınması, burun sırtının düzensiz olması, ya da burundaki mevcut kıkırdakların kullanılmayacak durumda olması durumlarında kaburgadan kıkırdak alınarak kullanımı gündeme getirilir. Kaburgadan alınan kıkırdak dokuları burunda ihtiyaç duyulan bölgeye, ihtiyaç duyulan miktar ve biçimde yerleştirilir böylece burunu yeniden yapılandırır.

Eskiden bu durumlar için burun implantları kullansa da bu tür materyaller çoğunlukla burun ile uyumsuzluk gösterdiği için günümüzde kullanımdan kaldırılmış olup daha çok kaburgalardan alınan kıkırdaklar kullanılmaktadır. Kaburga kıkırdakları buruna yerleştirildikten sonra hayat boyu hiçbir komplikasyon göstermemesinin yanı sıra sağlıklı olarak vücutta kaldığı için burun implantlarına göre oldukça avantajlıdır.

Kaburga kıkırdağı alınırken kadınlarda meme alt kıvrımının içinde kalacak şekilde 4-5 cm’lik kesi atılır ve buradan kaburga kıkırdağı alınır. Erkeklerde ise en alt kaburga seviyesinde kalacak şekilde kesi atılır ve buradan doku alınır. Kadınlarda ve erkeklerde kesi izinin dışarıdan hiçbir şekilde görülmemesi amaçlanır. Kaburga kıkırdağı kullanılarak yapılan burun estetiklerinde, burun elde edilmek istenilen sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuştuğu için hasta vücutta yapılan ve az miktarda da olsa, silik bir şekilde kalan kesi izini önemsememektedir.

Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte, kaburga kıkırdağı kullanılarak yapılan burun estetiklerinde hastaya uygulanan kas koruyucu ve genel anestezi sayesinde hasta hiçbir şekilde ağrı ve acı hissi yaşamaz. Kaburgadan kıkırdak alınmış olması hastanın ameliyattan sonraki hayatında hiçbir fonksiyonel eksikliği neden olmayıp ameliyat sonrası dönem de oldukça konforlu geçer.

Burun ameliyatlarında farklı bir yerden kıkırdak doku kullanacaksa bunu etkileyen birçok etmen vardır. Burun estetiği sırasında kulaktan da kıkırdak doku alınabilir fakat kulak kıkırdağı şekil itibariyle düz olmadığı için ve yapısı kişiden kişiye farklılık gösterdiği için ya alınan kıkırdak miktarı yetersiz kalır ya da her bölgede kullanılması mümkün olmayabilir. Kaburgadan kıkırdak almak için ise doktorlar hastanın 30-40’lı yaşlardan genç olmasını önermektedir çünkü yaşlanma ile kaburgalarda kemikleşme ve kıkırdak yapı değişmeden dolayı elverişsizlik söz konusu olabilir. Kulaktan alınan kıkırdakta kesi hiçbir şekilde görülmezken kaburgadan alınan kıkırdakta silik bir şekilde olsa da görülme ihtimali vardır. Hasta bunun bilincinde olarak burun ameliyatını kabul etmelidir.

Burun Ameliyatı Yapılırken Kıkırdak Alınması Şart mı?

Aslında burun ameliyatı normal yollarla da yapılabilen bir estetik işlemdir. Kıkırdak doku alınmasının nedeni hastanın aşırı travmatik buruna sahip olması, doğuştan burun deformesi olması veya önceden çeşitli nedenlerden dolayı burun ameliyatı olup istenilen sonucun alınmaması nedenlerinden dolayı burun estetiği doktorlarının bir kez daha burnun yeniden şekillenmesinde bazı risklere karşı kıkırdağın hazır bir şeklinde bekletilmesini istemesindendir. Burun bölgesi zaten hassas olduğundan burun kemik ve kıkırdak iskeletinde çeşitli işlemler yapılamamakta ve bundan dolayı kıkırdak dokular kullanılmaktadır. Bu durum burun estetiği doktorları tarafından hastalara açıklandığında akıllarında kıkırdak doku alınmasına dair zorunlu olup olmadıkları olmaktadır. En temel değerlendirme her zaman burun estetiği doktorları tarafından yapılsa da yukarıda olan durumlardan bir tanesi hastada mevcutsa burun ameliyatlarında kaburga kıkırdağı kullanılır. Burun kemeri, burunda eğrilik, burun kemiklerinde asimetri, burun kanatlarına müdahalenin gerekli olup olmadığı, daha önce travma geçirmiş olup olmadığı, daha önce ameliyat olup olmadığı, olmuşsa kaç kez ve hangi yöntemle olduğu burun estetiği doktorları tarafından göz önünde bulundurulur.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
İtalyan Burun Estetiği
İtalyan Burun Estetiği

İtalyan Burun Estetiği Nedir? İtalyan burun estetiği, burun ameliyatları (rinoplasti) arasında özel bir teknik olarak bilinir. Bu yöntem, genellikle ..

Devamı >
Kemerli Burun Estetiği
Kemerli Burun Estetiği

Hastanın yüz ifadesini sertleştiren bir görünümü varsa, burun yapısı kişiyi olduğundan daha büyük gösteriyorsa, eğrilik ve kemer nedeniyle yüz olduğun..

Devamı >
Kalın Derili Burun Estetiği
Kalın Derili Burun Estetiği

Kalın Derili Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Kalın derili burun derisi yapısına sahip olan kişilerde yapılan burun estetikleri, normal ve ince burun de..

Devamı >
Burun Kaldırma Estetiği Nedir?
Burun Kaldırma Estetiği Nedir?

Burun kaldırma estetiği burun ucunun çeşitli etkenlere bağlı olarak farklılık göstermesinden kaynaklanan bir estetik türüdür. Bu bölgede hastaların ra..

Devamı >