Burun Estetiği Sonrası Düşme Olur mu?

Burun Estetiği Sonrası Düşme Olur mu?

Burun düşmesi, burunun en uç noktasının burun sırtı olarak adlandırdığımız burun ucunun üst bölümünden daha aşağıya doğru kayması olarak tanımlanabilir. Burun ucu düşüklüğü yaşayan kişilerde burun ucu ile dudak arasındaki açı azalacağı için hastaların hoşuna gitmeyecek, estetik ve doğal durmayan bir görünüm ortaya çıkacaktır.

İstanbul’da burun estetiği sonrası düşme olur mu sorusunun cevabı ise bu durum çeşitli etmenlere bağlı olarak değişebileceği için net bir şey söylenilmez şeklinde olacaktır. Burun ucu düşüklüğü burnun doğal yapısından olabileceği gibi burun ameliyatları sırasında fazla dokunun çıkarılması veya deneyimsizlik ve abartılı müdahale şeklinde de ortaya çıkabilir.

Burun ameliyatı sırasında burundan gereksiz miktarda kıkırdak dokusunun ve kemiğin alınması burun ameliyatı sonrası burun düşme probleminin yaşanmasının başlıca nedenidir. Bundan dolayı burun ameliyatı öncesinde burun estetiği doktorunun en iyi şekilde tercih edilmesi gerekir. Bu tercihe dikkat edilmediğinde burun ameliyatı sonrası burun düşüklüğü yaşanabileceği için hasta ikinci defa burun ameliyatına gereksinim duyabilir.

İdeal ve estetik bir burunda dudak ile burun ucunun birbirine dik olarak konumlanması gerekir. Burun ucu düştüğünde bu açı birbirine dik yani 90 dereceden azalacağı için burnun düşmesi burun ucunun dudağa yaklaşması olarak anlaşılabilir. Burnu düşen kişilerde bu durum dışarıdan bakılarak kolaylıkla anlaşılabilecek bir görünüme gelip, kişi için olumsuz bir sosyal hayat ve özgüven düşüklüğü görülebilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi burunun düşmesini engellemek amacıyla burun ameliyatında amaç fark etmeksizin çok dikkatli planlama yapılmalıdır. Burun estetiği öncesi hasta ile doktor iletişimin iyi ve doğru bir şekilde gerçekleşmesi, hastanın bütün şikayetlerini ve beklentilerini doktora anlatması, doktorun ise planlama konusunda hastanın mevcut kemik ve kıkırdakları üzerinde doğru tasarımla planlamayı yapması önemlidir. Gelişen teknoloji kullanılarak yapılan burun üzerinde yapılacak girişimlerin ve sonuçların görsel yollarla anlatılması, yüz tipi ve kemik yapısı göz önünde bulundurularak planlama yapılması çok önemlidir. Burun estetiği doktorunun yapabileceğinden fazla ve farklı vaat vermesi burun ameliyatı sonrasında hastanın psikolojisini etkileyebilir.

Burnu düşen kişiler için burun ucu estetiği bu düşüğü düzeltmek amacıyla yapılabilir. Düşen burun seviyesini yükseltmek ya da normal seviyeye getirilmesini amaçlayan burun ucu estetiğinde burun ucunda bulunan kıkırdağa şekil verilir. Burun ucunda bulunan kıkırdağa şekil verilirken hastanın ihtiyacına göre küçültme ve yeniden açılandırma işlemi yapılabilir. Kıkırdağa destek sağlamak ve burun ucu asma düşen burnu yükseltmek için yapılması gerekilen bir adımdır.

Burun düşmesi burun ameliyatına bağlı olarak gerçekleşen bir sonuç ise yeni bir ameliyattan önce burnun yeni şeklinin tam olarak oturmasını beklemek amacıyla 10-12 aylık bir süre geçmesi gerekir. Bu süre ameliyat sonrasında yaşanan şişlik ve ödemlerin geçmesi için önemlidir. Bu süre bitince hafta burun estetiği doktoruna başvurarak bu şikayetini anlatmalıdır. Burnun düşmesine bağlı olarak işlem tekniği değişebilirken bu işlem genel anestezi altında yapılacağından hastanın ağrı ve acı yaşaması beklenmez.

Burun Düşmesi Sonrası İkinci Ameliyat Nasıl Olur?

Hasta burun ameliyatına bağlı olarak burun düşmesi yaşıyorsa kemik ve kıkırdak dokusu fazla alınmış olabilir. Bu durumda açık teknikle ikinci bir burun ameliyatına ihtiyaç vardır. Açık teknikle yapılacak olan ikinci burun ameliyatında kulak ya da kaburgadan kıkırdak dokusu alınarak burun bölgesine yerleştirilir ve burun desteklenerek şekillenir. Burun düşmesinden dolayı yaptırılan ikinci burun ameliyatında da ilk kez yapılan burun ameliyatında sonrasında olduğu gibi darbe ve travma almamaya, burun estetiği doktorunun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmaya ve özellikle ilk bir hafta bol yatak istirahati yapmaya özen gösterilmelidir.

Burun ameliyatı sonrası burun düşmesi yaşanması normal bir problem olsa da bu problemi engellemek için hastaların burun estetiği doktorunu dikkatli bir şekilde seçmeleri ve yaşanması halinde bu problemin düzeltilebilir olduğunu bilmesi gerekir.

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
İtalyan Burun Estetiği
İtalyan Burun Estetiği

İtalyan Burun Estetiği Nedir? İtalyan burun estetiği, burun ameliyatları (rinoplasti) arasında özel bir teknik olarak bilinir. Bu yöntem, genellikle ..

Devamı >
Kemerli Burun Estetiği
Kemerli Burun Estetiği

Hastanın yüz ifadesini sertleştiren bir görünümü varsa, burun yapısı kişiyi olduğundan daha büyük gösteriyorsa, eğrilik ve kemer nedeniyle yüz olduğun..

Devamı >
Kalın Derili Burun Estetiği
Kalın Derili Burun Estetiği

Kalın Derili Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Kalın derili burun derisi yapısına sahip olan kişilerde yapılan burun estetikleri, normal ve ince burun de..

Devamı >
Burun Kaldırma Estetiği Nedir?
Burun Kaldırma Estetiği Nedir?

Burun kaldırma estetiği burun ucunun çeşitli etkenlere bağlı olarak farklılık göstermesinden kaynaklanan bir estetik türüdür. Bu bölgede hastaların ra..

Devamı >