Burun Ameliyatı Sonrası Yalancı Kemer Oluşumu

Burun Ameliyatı Sonrası Yalancı Kemer Oluşumu

Burun ameliyatı (rinoplasti) sonrası yalancı kemer oluşumu, bazen yaşanabilen bir durumdur. Rinoplasti, burun yapısını değiştirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde, burun üzerindeki doku ve kemiklerde değişiklikler meydana gelebilir. Yalancı kemer, burun sırtının üst kısmında bulunan kemik ve kıkırdak yapılarının alınmasından sonra, alt kısmın göreceli olarak daha yüksek kalmasıyla oluşur. Bu, burun sırtında bir tür çıkıntı veya kemer görünümüne neden olabilir.

Eğer bu durum meydana gelirse, çoğu zaman cerrahi tekniklerle veya bazen ikincil düzeltmelerle giderilebilir. Ancak, her hastanın durumu farklıdır ve bu tür komplikasyonların oluşup oluşmayacağı, eğer oluşursa nasıl tedavi edileceği konusunda en doğru bilgiyi almak için cerrahınızla konuşmak önemlidir.

Unutmayın ki, rinoplasti sonrası iyileşme süreci her hastada farklılık gösterir ve tam sonuçların görülmesi birkaç ay sürebilir. Bu süre zarfında, burun yapısında değişiklikler ve şişlikler normaldir. Ancak, herhangi bir endişeniz varsa, durumu cerrahınızla paylaşmanız en doğrusudur.

Burun Ameliyatı Sonrası Tam Şekil Ne Zaman Belli Olur?

Burun estetiği (rinoplasti) sonrası tam sonucun ortaya çıkması genellikle biraz zaman alır. İyileşme süreci ve sonuçların görünür olma zamanlaması kişiden kişiye değişiklik gösterir, ancak genel bir rehber olarak aşağıdaki zaman dilimlerini göz önünde bulundurabilirsiniz:

  1. İlk Haftalar: Ameliyat sonrası ilk haftalar, genellikle şişlik ve morluklarla karakterizedir. Bu dönemde, burun şeklinde hemen belirgin bir değişim görülmez çünkü doku iyileşmeye başlar ve şişlikler devam eder.
  2. İlk 3 Ay: İlk üç ay içinde, çoğu şişlik azalır ve burun şeklindeki büyük değişiklikler daha belirgin hale gelir. Ancak, bu dönemde hala ince ayarlar ve küçük değişiklikler meydana gelebilir.
  3. 6-12 Ay: Bu dönemde, çoğu şişlik tamamen iner ve burun şekli son halini almaya başlar. Ancak, burun ucunun tam olarak yerleşmesi ve son şeklini alması bir yıla kadar sürebilir.
  4. 1 Yıl ve Sonrası: Rinoplasti sonrası tam sonuçların görülmesi genellikle 1 yıl sonrasını bulabilir. Bu süre zarfında, küçük doku değişiklikleri ve iyileşme devam eder. Burun tamamen yerleşir ve son şeklini alır.

Bu süre zarfında, cerrahınızın talimatlarına uymak ve düzenli kontroller için gitmek önemlidir. Herhangi bir endişeniz varsa, durumu cerrahınızla paylaşmak en doğrusudur. İyileşme süreci, kişisel sağlık durumunuza, cildinizin elastikiyetine ve ameliyatın kapsamına bağlı olarak değişebilir.

 

Bize Ulaşın

Op. Dr. Hayati Kale Sorularınızı Yanıtlıyor.

Videolar
Hasta Yorumları
Diğer Tedaviler
İtalyan Burun Estetiği
İtalyan Burun Estetiği

İtalyan Burun Estetiği Nedir? İtalyan burun estetiği, burun ameliyatları (rinoplasti) arasında özel bir teknik olarak bilinir. Bu yöntem, genellikle ..

Devamı >
Kemerli Burun Estetiği
Kemerli Burun Estetiği

Hastanın yüz ifadesini sertleştiren bir görünümü varsa, burun yapısı kişiyi olduğundan daha büyük gösteriyorsa, eğrilik ve kemer nedeniyle yüz olduğun..

Devamı >
Kalın Derili Burun Estetiği
Kalın Derili Burun Estetiği

Kalın Derili Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Kalın derili burun derisi yapısına sahip olan kişilerde yapılan burun estetikleri, normal ve ince burun de..

Devamı >
Burun Kaldırma Estetiği Nedir?
Burun Kaldırma Estetiği Nedir?

Burun kaldırma estetiği burun ucunun çeşitli etkenlere bağlı olarak farklılık göstermesinden kaynaklanan bir estetik türüdür. Bu bölgede hastaların ra..

Devamı >